Nový objev masivních lávových jeskyní na Měsíci oživuje diskuzi nad jeho kolonizací

Vědci z japonské vesmírné agentury (JAXA) našli na Měsíci lávový tunel, který by mohl mít masivní rozměry. Rozsáhlá jeskyně je zbytkem po lávovém proudu, jehož střecha nejprve ztvrdla a následně vyschnul zevnitř, když láva odtekla. Doplňuje tak už objevené menší lávové tunely a dává netušené možnosti pro osídlení Měsíce lidmi - poskytuje totiž ochranu, která by na povrchu kolonizátorům mohla chybět.

Měsíc

Měsíc snímek Měsíce pořízený vesmírnou sondou Galileo při jejím odletu k Jupiteru. Vlevo nahoře leží Mare Imbrium tvořené hlavně ztuhlou lávou z období geologické aktivity Měsíce. Obrázek je výsledkem kompozice 18 snímků pořízených systémem několika instrumentů sondy Galileo.Japonští vědci využili dat z japonské lunární sondy SELENE (v Japonsku známé pod označením Kaguya) a dvojice amerických sond GRAIL. Z mise GRAIL, která se soustředila na detailní zmapování gravitačního pole Měsíce, nejprve určili oblasti zájmu, kde data poukazovala na řidší složení pod povrchem. V blízkosti objektu známého pod názvem Marius Hills Skylight (Střešní okno Mariových kopců) pak zjistili, že radarová data ze sondy Kaguya ukazují na zdvojenou ozvěnu, kterou si vysvětlují jako odraz radarového signálu od povrchu Měsíce a druhý odraz ode dna lávové jeskyně.

Marius Hills je oblast vulkanických dómů v blízkosti kráteru Maruis. Zmíněné střešní okno je díra v povrchu objevená právě japonskou sondou Kaguya s průměrem několika stovek metrů. Vědci už dříve předpokládali, že by mohlo jít o vstup do podzemního světa vytvořeného lávou, přímá i nepřímá pozorování však chyběla. S novými daty se ukazuje, že v oblasti existuje řada podpovrchových útvarů, pravděpodobně další lávové tunely vhodné pro osídlení.

Na Zemi existují lávové tunely také, například Kazumurova jeskyně na Havaji je komplex tunelů v hloubce jednoho kilometru s celkovou délkou 65 kilometrů. Aby mohl být lávový tunel detekován radary z oběžné dráhy Měsíce, vědci odhadují jeho minimální šířku i výšku na alespoň jeden kilometr a zároveň by měl být několik kilometrů dlouhý. Díky nižší gravitaci než na naší planetě očekávají vědci také větší rozměrů tamních lávových tunelů.

Vědci tento objev vítají, lávové jeskyně by mohly být vhodným místem pro stavbu prvních kolonií na Měsíci. Doposud strávili astronauti na povrchu Měsíce maximálně 3 dny, čímž bylo výrazně omezeno množství radiace a pravděpodobnost srážky s mikrometeority. Pro dlouhodobé osídlení ale tato rizika rostou, a to výrazně. Ukrytí vesmírné stanice pod povrch nejen že chrání astronauty a zařízení před zmíněným nebezpečím, ale také poskytuje stabilnější teplotní prostředí. Velkou výhodou také je, že detekovaná nová jeskyně se nachází na přivrácené straně našeho souputníka.

Nový závod o dobytí Měsíce je v plném proudu. Kromě Ruska a Spojených států je ve hře také Čína, Evropa, Indie a množství soukromých společností. Pro první astronauty po mnoha letech se mohou právě lávové jeskyně stát vlídným útočištěm pro přežití.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie
Měsíc

NASA vybrala vesmírnou loď Starship pro dopravu astronautů na povrch Měsíce, Blue Origin má protinávrh

NASA v pátek zveřejnila, že při misích Artemis budou astronauti létat na povrch Měsíce ve vesmírné lodi Starship od SpaceX. Doposud se programu Human Landing System (HLS) účastnily kromě SpaceX také společnosti Blue Origin společně s Lockheed Martin a Northrop Grumman a Dynetics. NASA nyní bude ve vývoji pokračovat pouze se společností SpaceX, které udělí kontrakt za 2,9 miliardy dolarů.

celý článek

Začátkem příštího roku pošle Astrobotic na povrch Měsíce přistávací modul Peregrine s nákladem 28 zařízení

Mise s označením Peregrine Mission One je komerční počin společnosti Astrobotic, která pro NASA dopraví na povrch Měsíce vědecký náklad. Do vesmíru zařízení vyletí na raketě Vulcan, poté přistane na povrchu Měsíce, kde by mělo operovat zhruba 14 dní. Přistávací modul Peregrine váží 1,5 tuny včetně 14 komerčních zařízení a dalších 14 přístrojů NASA. Mise je aktuálně plánovaná na první čtvrtletí roku 2022.

celý článek

Izraelská společnost SpaceIL shání finance na svou druhou měsíční misi Beresheet 2, bude mít hned 3 samostatné sondy

Izraelská společnost SpaceIL oznámila, že zajistila 70 (z plánovaných 100) milionů dolarů na financování mise Beresheet 2. Ta bude následovat po neúspěchu mise Beresheet 1, která havarovala na povrchu Měsíce v roce 2019. Nová mise bude mít výrazně odlišný profil, bude se skládat hned ze tří sond: orbitální sondy a dvou přistávacích modulů. Cílem mise má být odvrácená strana Měsíce.

celý článek

NASA hledá loď, která bude vozit posádku na Měsíc po misi Artemis 3

Po tom, co americká vesmírná agentura vybrala Starship pro první přistání na Měsíci od misí Apollo, se nyní chystá vybrat vesmírnou od pro další mise. První výběr byl sice napaden neúspěšnými účastníky u soudu (Dynetics a Blue Origin), ti však mají nyní šanci uspět v dalším kole. NASA tak zároveň potvrzuje plány na pokračování lunárních misí po Artemis 3.

celý článek

Společnost Masten odkládá let přistávacího modulu XL-1 k Měsíci na rok 2023

Společnost Masten oznámila, že mise lunárního landeru XL-1, původně plánovaná na prosinec roku 2022, bude odložena na listopad následujícího roku. Důvodem zpoždění je pandemie COVID-19 a problémy se subdodávkami. Masten je jedna ze 4 firem, které vyhrály kontrakt NASA na vyslání vědeckých přístrojů k Měsíci v rámci programu CLPS.

celý článek

Smlouvu Artemis nastavující pravidla mezinárodní spolupráce ve vesmíru už podepsalo 12 zemí

Mezinárodní spolupráce při průzkumu Měsíce a hlouběji ve vesmíru se dnes posunula o kus dál díky smlouvě Artemis (Artemis Accords). Signatáři této dohody jsou kromě NASA, dalších 11 vesmírných agentur, které se budou na programu Artemis nějakým způsobem podílet. Smlouva samotná definuje základní přístup k průzkumu vesmíru, ke kterému se tyto agentury zavazují.

celý článek

Dnes kolem poledne nastane částečné zatmění Slunce

Měsíc dnes vstoupí mezi Zemi a Slunce. Zakryje tak část slunečního disku a vytvoříčástečné zatmění Slunce. Tento jev bude pozorovatelný ze severní polokoule a na různých místech se bude lišit. V USA a Kanadě bude možné pozorovat prstencové zatmění, v České republice zakryje Měsíc asi pětinu Slunce. Zatmění u vás bude pozorovatelné mezi 11:35 a 13:40. Maximum bude kolem 12:37.

celý článek