do not follow here
NEO < LIVING fUTURE

Neobjevených planetek v blízkosti Země je zřejmě méně, než se doposud odhadovalo

V blízkosti oběžné dráhy Země kolem Slunce se nachází nespočet různě velkých planetek, u kterých hrozí, že se mohou střetnout s naší planetou. Astronomové se snaží identifikovat jich co nejvíce a jejich počet stále roste, zároveň si však uvědomují, že určité množství ještě nebylo objeveno a jejich počet nezbývá než odhadovat. Na základě přesnějších výpočtů se nyní odhadované číslo dosud neobjevených planetek větších než 1 kilometr snížilo z původních více než 100 na 37.Uvedená čísla bohužel nejsou přesná, odhady vychází z pouze dalších odhadovaných čísel. Tím hlavním faktorem je, že ne všechny planetky odráží světlo stejným způsobem. Planetka, která září více, je zpravidla také větší, může však klidně mít světlejší povrch a proporcionálně menší rozměry.

Aktuální počet objevených planetek v blízkosti Země s velikostí větší než jeden kilometr v průměru je podle JPL 884. Podle nových čísel je tak už objeveno 96 % těchto objektů a k objevení jich už příliš nezbývá (podle předchozích odhadů bylo objeveno 89 % blízkých planetek).

Dá se očekávat, že brzy bude objevena většina nebezpečných objektů, které by při srážce se Zemí mohly znamenat katastrofu. Po objevení planetky se následně zkoumá její velikost, složení a oběžná dráha a vypočítává se pravděpodobnost s jakou může ke srážce dojít. Potom přichází na řadu tzv. planetární obrana, při které může dojít ke zničení nebo odklonění objektu, aby bylo srážce zabráněno.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
NEO

Načítám stránku...
x zrušit