NASA oznámila svou spoluúčast na japonské misi k měsícům Marsu
Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že se bude spolupodílet na japonské misi Martian Moons Exploration, jejímž cílem bude přinést na Zemi vzorky hornin z měsíce Marsu Phobos. Spoluúčast americké agentury bude prostřednictvím jednoho ze sedmi instrumentů na robotické sondě, která přistane na větším ze dvou měsíců Marsu. Půjde o spektrograf analyzující neutrony a gamma záření, který má vědcům pomoci zjistit kdy a jak se měsíce Marsu zformovaly.
Start mise MMX je plánován na rok 2024, robotická sonda navštíví oba měsíce Marsu a na Phobosu potom přistane. V roce 2029 by potom měly dorazit vzorky hornin zpátky na Zemi, kde budou analyzovány. Japonská vesmírná agentura JAXA tak navazuje na úspěchy své předchozí mise Hayabusa, která doručila na Zemi vzorky z planetky Itokawa v roce 2010. Aktuálně také probíhá mise Hayabusa2, která má v roce 2020 přinést vzorky z asteroidu Ruygu.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Phobos
Japonská sonda MMX bude první, která pořídí snímky Marsu v 8K rozlišení, na Zemi je ale nepošle
Japonská vesmírná agentura JAXA a vysílací společnost NHK společně vyvinou kameru s ultra-vysokým rozlišením pro vesmírnou misi MMX. Snímky Marsu a jeho měsíců pořízené v bezprecedentním rozlišení budou ale tak velké, že nebude možné je poslat zpět na Zemi. Sonda proto bude na Zemi posílat pouze zmenšené snímky a ty s největším rozlišením přiveze spolu se vzorky hornin na Zemi.
Zatmění Slunce na Marsu dokáže hýbat se seismometrem sondy InSight
Podobně jako na Zemi, i na Marsu lze pozorovat zatmění Slunce, vypadá ale trochu jinak. Nečekaný zážitek zaznamenává při zatmění stacionární sonda InSight - při zakrytí Slunce měsícem Phobos se jeden z jejích instrumentů nečekaně naklání.
celý článekOběžná dráha jednoho z měsíců Marsu naznačuje dávnou existenci prstence kolem planety
Vědci ze SETI institutu a Purdue University zjistili, že jediný způsob, jak vysvětlit sklon oběžné dráhy měsíce Deimos, je existence prstence kolem Marsu před miliardami let.
celý článekJak vypadá zatmění Slunce na Marsu? Úplně jinak než na Zemi
Při zatmění Slunce dochází k zakrytí naší hvězdy Měsícem při pohledu ze Země, podobná situace nastává také na Marsu, jehož dva měsíce jsou však od toho našeho dost odlišné. Phobos ani Deimos totiž nemají kulatý tvar, ani se z povrchu Marsu nejeví podobně velké jako Slunce. Při zatmění tak není disk Slunce zcela zakrytý a odhaluje nepravidelný tvar obou měsíců. Jak takové marsovské zatmění Slunce vypadá ukázaly nové snímky z roveru Curiosity.
celý článekPovrch měsíců Marsu by mohl být elektricky nabitý od solárních větrů
Silné sluneční erupce by mohly nabíjet některé oblasti na povrchu měsíců Marsu až na 100 voltů, ukazuje to studie publikovaná v magazínu Advances in Space Research 3. října. Podobný náboj by tak mohl ovlivnit elektroniku automatických sond nebo dokonce astronautů, kteří by s těchto měsíců zkoumali rudou planetu.
celý článekVIDEO: Rover Curiosity pozoroval na obloze Marsu nevídanou podívanou
Prvního srpna si dva měsíce planety Mars přichystaly podívanou pro největšího obyvatele rudé planety, rover Curiosity. Větší z měsíců, Phobos, proletěl mezi planetou a vzdálenějším menším měsícem Deimos. Curiosity si tuto nebeskou podívanou nemohl nechat ujít a namířil k nebi své kamery, se kterými pořídil během necelé minuty přes 40 snímků. Video poskládané z těchto snímků můžete vidět níže.
celý článekRuská mise na měsíc Marsu Phobos zřejmě skončí fiaskem, sonda spadne na Zem
Ruská mise, která se měla stát zářným příkladem ruského vesmírného programu, zřejmě skončí neúspěchem. Po středečním startu se dostala sonda Fobos-Grunt úspěšně na oběžnou dráhu Země, nedošlo ale k zážehu motoru pro opuštění Země a vydání se na cesty na Mars. Sonda tak krouží kolem Země a pomalu se jí přibližuje, zřejmě koncem listopadu nebo začátkem prosince spadne na Zem spolu s plnými nádržemi toxického paliva.
celý článek