do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Ruská vesmírná agentura chce vozit turisty na oběžnou dráhu, přidá nový modul na ISS

Roskosmos má spolu se společností RKK Energia plány na výstavbu nového modulu pro Mezinárodní vesmírnou stanici, který by ubytovával platící hosty. Modul zatím nese označení NEM-2 a má podobnou strukturu jako aktuálně vyvíjený NEM-1 (SPM-1) určený pro laboratoře a generování elektřiny, který měl být na ISS instalován v roce 2019, pravděpodobně však dojde ke zpoždění nejméně o dva roky.Rusko pravděpodobné spoléhá na vývoj nových vesmírných lodí společnostmi SpaceX a Boeing, které odlehčí aktuálně jediné provozuschopné lodi pro dopravu na ISS - Sojuzu, který létá 4x ročně s tříčlennou posádkou. Dnes Sojuzem létají všichni, kdo se chtějí dostat na oběžnou dráhu, tedy včetně americké posádky ISS, to se ale brzy změní a volná místa budou na prodej veřejnosti.

Nový dvacetitunový modul NEM-2 má obsahovat čtyři privátní kabiny s velkými okny a sociálním zařízením. Ruská agentura dokonce počítá s tím, že by turisté mohli na asistovanou vesmírnou procházku ve volném vesmíru. Celý výlet by mohl stát kolem 100 milionů dolarů a během roku by jej mohlo absolvovat až 6 vesmírných turistů.

Nový modul má být podle Energie schopný sloužit i po případném vyřazení ISS z provozu v roce 2024. Podle zkušeností z minula je však potřeba počítat s různými odklady a finančními problémy, je tak otázkou zda se podaří splnit dnes plánované milníky.

S rozvojem vesmírného turismu počítá také společnost Bigelow Aerospace, která plánuje na oběžné dráze vystavět samostatnou orbitální stanici za pomoci nafukovacích modulů. I zde je však nutným předpokladem existence dopravy osob na oběžnou dráhu. Bigelow Aerospace počítá se spoluprací se společností Boeing a využitím její vesmírné lodi CST-100 Starliner.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

tag icon
Další články z kategorie
ISS
Načítám stránku...
x zrušit