Ruská vesmírná agentura chce vozit turisty na oběžnou dráhu, přidá nový modul na ISS
Roskosmos má spolu se společností RKK Energia plány na výstavbu nového modulu pro Mezinárodní vesmírnou stanici, který by ubytovával platící hosty. Modul zatím nese označení NEM-2 a má podobnou strukturu jako aktuálně vyvíjený NEM-1 (SPM-1) určený pro laboratoře a generování elektřiny, který měl být na ISS instalován v roce 2019, pravděpodobně však dojde ke zpoždění nejméně o dva roky.
Rusko pravděpodobné spoléhá na vývoj nových vesmírných lodí společnostmi SpaceX a Boeing, které odlehčí aktuálně jediné provozuschopné lodi pro dopravu na ISS - Sojuzu, který létá 4x ročně s tříčlennou posádkou. Dnes Sojuzem létají všichni, kdo se chtějí dostat na oběžnou dráhu, tedy včetně americké posádky ISS, to se ale brzy změní a volná místa budou na prodej veřejnosti. Nový dvacetitunový modul NEM-2 má obsahovat čtyři privátní kabiny s velkými okny a sociálním zařízením. Ruská agentura dokonce počítá s tím, že by turisté mohli na asistovanou vesmírnou procházku ve volném vesmíru. Celý výlet by mohl stát kolem 100 milionů dolarů a během roku by jej mohlo absolvovat až 6 vesmírných turistů. Nový modul má být podle Energie schopný sloužit i po případném vyřazení ISS z provozu v roce 2024. Podle zkušeností z minula je však potřeba počítat s různými odklady a finančními problémy, je tak otázkou zda se podaří splnit dnes plánované milníky. S rozvojem vesmírného turismu počítá také společnost Bigelow Aerospace, která plánuje na oběžné dráze vystavět samostatnou orbitální stanici za pomoci nafukovacích modulů. I zde je však nutným předpokladem existence dopravy osob na oběžnou dráhu. Bigelow Aerospace počítá se spoluprací se společností Boeing a využitím její vesmírné lodi CST-100 Starliner.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie ISS
Boeing se připravuje na opakovaný testovací let k ISS, aktuálně je plánován nejdřív na květen
Společnost Boeing plánuje opakování testovacího letu OFT-1 s komerční vesmírnou lodí CST-100 Starliner. Nově vyvinutá kapsle při něm poletí, zatím ještě bez posádky, k Mezinárodní vesmírné stanici. Při předchozím testu na konci roku 2019 se Starliner sice dostal do vesmíru, ale chyba v počítači zabránila dokončení mise a loď předčasně přistála na Zemi.
V dubnu poletí k ISS opět Crew Dragon s posádkou
NASA a SpaceX dál počítají s dubnovým startem mise Crew-2. Během druhého oficiálního letu nové vesmírné lodi poletí čtveřice astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Na palubě budou dva astronauti NASA, jeden z ESA a jeden z Japonska (JAXA). Nejdřívější možný termín mise je nyní 20. dubna, NASA ani SpaceX pro tuto misi aktuálně nevidí žádné potenciální problémy.
celý článekAstronauti na ISS dokončili 4 roky trvající výměnu baterií stanice
Dvojice astronautů v neděli dokončila výměnu starých baterií orbitálního komplexu za nové. Původní nikl-vodíkové baterie byly nahrazeny moderními lithium-iontovými. Nové baterie jsou výrazně výkonnější - je jich potřeba jen polovina. ISS je využívá, když se zrovna nachází na noční straně zeměkoule a nemůže generovat elektřinu svými obřími solárními panely.
Vesmírní turisté, kteří mají příští rok letět se SpaceX na ISS, zaplatí každý 55 milionů dolarů
Společnosti SpaceX a Axiom Space plánují s NASA na leden příštího roku první komerční let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon budou tři vesmírní turisté a jeden zkušený astronaut. Tři vesmírní pionýři zaplatí za 8 dní ve vesmíru každý 55 milionů dolarů.
celý článekVesmírná loď Starliner s novým softwarem může letět k ISS o několik dní dříve oproti dosavadním plánům
Boeing a NASA nyní počítají se startem mise OTF-1 ne dříve než 25. března. Doposud se plánoval start této mise o 4 dny později. Dřívější termín byl umožněn dostupností rakety Atlas V a připraveností samotné kapsle Starliner. Navíc je na ISS zrovna místo pro kotvení další lodi.
celý článekNová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice
Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.
celý článekNákladní loď Cygnus opustila vesmírnou stanici. Čeká ji prodloužená mise na oběžné dráze
Automatická nákladní loď Cygnus společnost Northrop Grumman ve středu podle plánu opustila Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Cygnus nyní míří na 20denní prodlouženou misi, při které bude zkoumáno chování ohně v prostředí mikrogravitace.