do not follow here
Ceres < LIVING fUTURE

Sonda Dawn odhalila změny na povrchu trpasličí planety Ceres

Studie publikovaná ve vědeckém magazínu Science Advances přináší nové informace o trpasličí planetě Ceres, která se nachází v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Studie se zaměřila na první detekované změny na povrchu největšího tělesa v pásu asteroidů. Snímky z oběžné dráhy Ceres ukazují nárůst množství vodního ledu v permanentním stínu jednoho z kráterů a také odkryté horniny ukazující složení pod povrchem.Na snímcích pořízených spektrometrem VIR na orbitální sondě Dawn jsou patrné oblasti s vodním ledem. V jedné z těchto oblastí je na snímcích z oběžné dráhy patrné hromadění sněhu. Jedná se o stíněnou severní stěnu kráteru Juling, který má 20 kilometrů v průměru.

Autoři studie si toto chování vysvětlují tím, že jak se Ceres na své oběžné dráze přibližuje Slunci, dochází k zahřívání jeho povrchu, vypařování podpovrchového ledu a jeho následné kondenzování na místech, kam nedopadá sluneční světlo.

Jde o další argument, který podporuje teorii, že Ceres je geologicky aktivní těleso. Analýza hornin na jeho povrchu ukazuje, že mohly vzniknout za přítomnosti vody, což by mohlo ukazovat na dávnou existenci oceánu. Vědci se také domnívají, že pod povrchem Ceres by mohla existovat vrstva s kapalnou vodou.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Ceres

tag icon
Další články z kategorie
Ceres
Načítám stránku...
x zrušit