16. dubna má podle plánů NASA vyletět na raketě Falcon 9 do vesmíru nový teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Jeho úkolem bude hledání nových planet u 200 000 blízkých hvězd. K tomu je vybaven čtveřicí širokoúhlých kamer, které budou během dvouleté mise zkoumat kompletní hvězdnou oblohu. První rok mise se bude soustředit na jižní hvězdnou oblohu a druhý rok na severní.
Teleskop TESS bude ke své misi využívat unikátní oběžnou dráhou, během které obkrouží Zemi 2x během jednoho měsíce. Aby se teleskop TESS dostal na tuto vysoce eliptickou oběžnou dráhu, využije k tomu gravitační asistenci Měsíce. Cesta k finální oběžné dráze kolem Země potrvá teleskopu 60 dní.
Parametry teleskopu TESS
- plánovaná délka mise: 2 roky
- rozměry teleskopu: 3,7 x 1,2 x 1,5 metrů
- hmotnost: 350 kilogramů
- maximální přiblížení Zemi: 108 tisíc kilometrů
- maximální vzdálení od Země: 375 tisíc kilometrů
18. 2. 2018 Nový vesmírný teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) pro hledání blízkých exoplanet dorazil do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, odkud se na raketě Falcon 9 vydá v dubnu tohoto roku na oběžnou dráhu. Teleskop dorazil 12. února na nákladním autě z Virginie, kde byl v roce 2017 sestaven a testován.
Vesmírný teleskop TESS bude, podobně jako jeho předchůdce Kepler, hledat exoplanety pomocí tzv. tranzitů - tedy situací, kdy hledaná planeta zastíní část svojí mateřské hvězdy, která v důsledku toho nepatrně pohasne. Kepler se však soustředil pouze na 145 tisíc hvězd v malé části hvězdné oblohy v souhvězdí Labutě, TESS bude zkoumat více 200 tisíc blízkých hvězd po celé noční obloze. Bude se navíc soustředit na nejbližší hvězdy.
Snímek připraveného teleskopu TESS v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, kde podstoupí poslední přípravy a testy.
Teleskop TESS doplní za rok další teleskop JWST, který bude potvrzovat existenci nalezených exoplanetárních kandidátů a zjišťovat o nich více informací.
Více informací