Odložený start vesmírného teleskopu TESS pro hledání nových exoplanet proběhl ve čtvrtek brzy ráno. Teleskop vyletěl na oběžnou dráhu Země na raketě Falcon 9, z rampy na mysu Canaveral na Floridě. Operátoři rakety čekali na vhodné okno, které zavedlo teleskop na správnou trajektorii kolem Měsíce, který dá teleskopu TESS potřebnou gravitační asistenci, než se dostane na konečnou oběžnou dráhu.
Po vynesení nákladu na oběžnou dráhu se první stupeň rakety Falcon 9 úspěšně vrátil na Zemi a hladce přistál na automatické lodi uprostřed oceánu. Šlo celkem o 24. přistání Falconu zpět na Zemi.
17. května proletí TESS kolem Měsíce, který jej navede blíž jeho finální oběžné dráze kolem Země. Jeho oběžná dráha je vysoce stabilní, odborníci odhadují, že pokud hardware družice vydrží, mohla by na ní zůstat 20-30 let. Paliva má dost, elektřinu dodávají solární panely, je tedy pouze na financování NASA a výdrži vlastní sondy jak dlouho na oběžné dráze zůstane. Primární mise TESS má trvat 2 roky a začne v červenci tohoto roku.
6. 4. 2018 16. dubna má podle plánů NASA vyletět na raketě Falcon 9 do vesmíru nový teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Jeho úkolem bude hledání nových planet u 200 000 blízkých hvězd. K tomu je vybaven čtveřicí širokoúhlých kamer, které budou během dvouleté mise zkoumat kompletní hvězdnou oblohu. První rok mise se bude soustředit na jižní hvězdnou oblohu a druhý rok na severní.
Oběžná dráha teleskopu TESS
Teleskop TESS bude ke své misi využívat unikátní oběžnou dráhou, během které obkrouží Zemi 2x během jednoho měsíce. Aby se teleskop TESS dostal na tuto vysoce eliptickou oběžnou dráhu, využije k tomu gravitační asistenci Měsíce. Cesta k finální oběžné dráze kolem Země potrvá teleskopu 60 dní.
Parametry teleskopu TESS
- plánovaná délka mise: 2 roky
- rozměry teleskopu: 3,7 x 1,2 x 1,5 metrů
- hmotnost: 350 kilogramů
- maximální přiblížení Zemi: 108 tisíc kilometrů
- maximální vzdálení od Země: 375 tisíc kilometrů
Více informací