do not follow here
NEO < LIVING fUTURE

NASA a FEMA mají aktualizovaný plán pro prevenci srážky Země s planetkou i pro její následky

Srážka s planetkou je událost, která během našich životů vůbec nemusí nastat, nicméně pravděpodobnost, že nastane v delším časovém období, je téměř stoprocentní a její následky jsou hrozivé. NASA se tedy společně s FEMA (Federal Emergency Management Agency) pro jistotu připravují, aby mohly případně reagovat rychle a efektivně. V novém plánu je 5 bodů, kterým by se měly obě agentury věnovat, aby následky potenciální srážky minimalizovaly.1) Detekce, sledování a poznání planetek

NASA už dnes spolupracuje s několika programy, které hledají a pozorují planetky, které se nachází v okolí Země (Near-Earth Objects, NEO). Patří mezi ně například Catalina Sky Survey, Pan-STARRS1 a mise NEOWISE na oběžné dráze. Do budoucna by měla tato spolupráce nadále probíhat a rozšířit se o nové teleskopy a programy vyhledávající objekty ve sluneční soustavě. Aktuálně je identifikováno asi 18 000 objektů, které se přibližují nebo protínají oběžnou dráhu Země. Z nich je asi tisícovka v průměru větší než jeden kilometr, ostatní jsou menší, ale přesto představují velké nebezpečí pro život na Zemi. Meteorit, který explodoval nad ruským městem Čeljabinsk v roce 2013 měl pouhých 19 metrů v průměru a způsobil škody v okruhu téměř sta kilometrů.

2) Modelování, predikce a sdílení informací

Kromě odhadu pravděpodobnosti srážky u nově objevených těles má NASA společně s FEMA také zajistit sdílení informací napříč dalšími zainteresovanými institucemi. Na základě hluboké informovanosti by potom měly být činěny kroky, které by krizovou situaci nejlépe řešily.

3) Odklonění planetky

V případě, že bude objevena planetka na kolizním kurzu se Zemí, nelze očekávat ani pilotovanou misi s astronauty, ani vystřelení rakety, která by planetku zničila. Co má NASA podle nového plánu vymyslet, je odklonění planetky na jinou trajektorii, na které srážka s Zemí nehrozí. Nic podobného se doposud nikdy nepodařilo a je třeba vyzkoušet několik přístupů a ověřit jejich účinnost. První možnost ověřit schopnost změnit oběžnou dráhu planetky bude mít NASA v roce 2021 při misi DART. více o misi DART

4) Větší mezinárodní spolupráce

Čtvrtý bod ukládá NASA a FEMA těsnou mezinárodní spolupráci, protože dopady potenciální srážky planetky se Zemí jsou globální a neznají národní hranice. Obě agentury spolupracují také s příslušnou komisí OSN, která podobné aktivity koordinuje napříč celým světem.

5) Postupy v případě srážky

Posledním úkolem z nového dokumentu je příprava konkrétních kroků pro případ, že bude nalezena planetka, která srážkou se Zemí hrozí a také postupy pro případ, že ke srážce dojde. Tyto úkoly jdou především za agenturou FEMA, která by měla informovat obyvatelstvo a poskytovat následnou materiální pomoc.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o plánech na odklonění planetky

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
NEO

Načítám stránku...
x zrušit