do not follow here
Opportunity < LIVING fUTURE

Globální bouře na Marsu se už začíná uklidňovat, Opportunity však stále mlčí

Malý rover Opportunity byl naposledy v kontaktu se Zemí 10. července, poté bouře zahalila Slunce a solární panely roveru nemohou vyrábět dostatek energie. Podle vědců už dochází k uklidňování bouře - více prachu se usazuje na povrch než dostává do atmosféry. Operátoři mise tak nyní nedočkavě čekají, jestli Opportunity dokáže nabít své baterie, zahřát přístroje a zavolat na Zemi.Ve skutečnosti ale nelze odhadovat stav roveru, dokud se sám neozve. Stav baterií před bouří ale nabádá k optimismu, navíc při bouřích na Marsu dochází k oteplení, tedy přístroje sondy by se neměly dostat pod kritickou teplotu.

Co když se Opportunity ozve?

Pokud operátoři mise dostanou od Opportunity signál, že je naživu, ještě to neznamená, že je vše v pořádku.
  • Rover může mít poškozené baterie, které do budoucna nedokáží udržet tolik energie jako předtím. Rover sice bude moci dál pracovat, ale pouze v omezeném režimu.
  • Solární panely mohou být zanesené prachem, což by bránilo generování dostatečného množství energie. Nemuselo by to však představovat neřešitelný problém, rover se už dříve dokázal zbavit nánosů prachu na čočkách svých kamer.
  • Prach v kloubech a uvnitř roveru. Rover provede hned po vyslání signálu na Zemi důkladnou kontrolu sebe sama. Jedním z nejdůležitějších zjištění bude, zda se prachz bouře nedostal do roveru, což by omezilo jeho pohybové schopnosti.
Rover Opportunity přistál na Marsu v lednu 2004 na původně 92denní misi, která už trvá víc než 5 000 dní. Přesto je v dobré kondici a pokračuje s průzkumem povrchu Marsu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Opportunity

tag icon
Další články z kategorie
Opportunity
Načítám stránku...
x zrušit