Opportunity < LIVING fUTURE

Poslední pokusy o oživení Opportunity k výsledku nevedly, mise roveru je tak zřejmě u konce

Rover Opportunity se naposledy ozval 10. června loňského roku. Jen pár dní na to byl pohlcen globální písečnou bouří, která obklopila celou planetu, a od té doby mlčí. Je pravděpodobné, že byl v bouři poškozen, nebo jsou jeho solární panely pokryté vrstvou materiálu a nemohou generovat novou energii pro přístroje na palubě. NASA vyslala k Opportunity na 600 příkazů, kterými se pokoušela rover probudit, žádný z nich ale k probuzení nevedl.

Rover Spirit

Rover Spirit robotické vozítko, které přistálo v roce 2004 na Marsu a operovalo podle příkazů ze Země až do roku 2010. Poslední pokusy o znovunavázání komunikačního spojení ustaly na jaře 2011. Stejný design má i sesterská sonda Opportunity.Víc než půlroční ticho však nedává příliš šancí na probuzení roveru. Nejlepší šance na probuzení by dávaly zanesené solární panely a v posledních měsících mělo v místech, kde se Opportunity nachází, hodně foukat. Rover se však probudit nepodařilo. Operátoři mise se nyní pokoušejí zjistit, zda rover neprošel nějakou neočekávanou chybou, nebo se nedostal do stavu, který by mu bránil správně komunikovat s orbitálními družicemi, nebo přímo se Zemí. 

Ani tentokrát se však neočekává, že by se vozítko probudilo. Pravděpodobně to tedy znamená konec tohoto dlouholetého průzkumníka Marsu. Rover Opportunity měl původně zkoumat povrch Marsu 90 dní, ze kterých se nakonec stalo více než 5 tisíc dní vědeckých operací.

Mars dále z blízka zkoumá rover Curiosity a statický modul InSight.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Opportunity
tag icon
Další články z kategorie
Opportunity