do not follow here
Technologie < LIVING fUTURE

Vědci vytvořili nejodolnější kovovou slitinu na světě. Je ze zlata a platiny

Nový materiál a jeho vlastnosti publikovali vědci ze Sandie National Laboratories ve Spojených státech ve vědeckém magazínu Advanced Materials. Jejich slitina se skládá ze zlata a platiny a má vlastnosti podobné diamantu a safíru - jde však o kov. Tenká vrstva této nové slitiny na jiných kovech tak může zabránit jejich opotřebení, výrazně prodloužit jejich životnost a zároveň snížit náklady na údržbu.I když jsou kovy považovány obecně za pevné, pokud se o sebe třou, dochází k jejich postupnému opotřebení, navíc korodují, pokud o ně není dostatečně pečováno. Tyto problémy by mohla vyřešit tenká vrstva nové zlato-platinové slitiny, která by běžné kovy pokrývala. Uchránila by běžné materiály před korozí i opotřebením kvůli tření.

Kombinace 90 % platiny a 10 % zlata není v metalurgii nic nového, už dříve se s takovou kombinací pokoušelo přijít s řešením, které by vedlo ke zvýšení odolnosti výsledného materiálu. Vědci nyní nově přišli s odlišným postupem, kdy se počítačových výpočtů soustředili na odolávání slitiny teplu. Zatímco doposud se k tomu přistupovalo spíše se snahou vytvořit co nejtvrdší materiál.

Nová slitina vypadá jako platina, je stříbrno-bílá a o něco těžší než čisté zlato. Není o moc pevnější než ostatní platinové slitiny, zato velmi dobře odolává teplu a je stokrát odolnější proti opotřebení.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Technologie

tag icon
Další články z kategorie
Technologie
Načítám stránku...
x zrušit