do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

Astronomové prozkoumali jedny z nejméně zářivých galaxií obíhajících kolem Mléčné dráhy

S pomocí teleskopu Magellan Clay a instrumentu Megacam prozkoumali vědci několik extrémně slabě zářivých galaxií v bezprostředním okolí Mléčné dráhy. Jde o drobné galaxie objevené teprve v roce 2015, které jsou s Mléčnou dráhou vázané gravitací a obíhají ji podobně jako planety obíhají hvězdy. Vědecký tým vedený Burcin Mutlu-Pakdilem z University of Arizona publikoval nové informace o sousedních galaxiích Sagittarius II, Reticulum II, Phoenix II a Tucana III ve vědeckém magazínu The Astrophysical Journal.Sagittarius II

Galaxie Sagittarius II má v průměru 2 600 světelných let a nachází se 219 tisíc světelných let daleko. Podle nových pozorování je hmotnost mezihvězdných plynů v této galaxii pouhých 1 300 slunečních hmotností. Kombinací její zářivosti a velikosti se tato galaxie nachází na pomezí galaxie a kulové hvězdokupy (globular cluster).

Reticulum II

Galaxie Reticulum II je nejprotáhlejší galaxií v blízkém okolí, její nejdelší osa je téměř 8x delší než nejkratší. Tato galaxie se nachází 98 tisíc světelných let daleko.

Tucana III

U galaxie Tucana III astronomové potvrdili existenci proudu materiálu, který plyne do Mléčné dráhy. Jde o jednu z nejbližších galaxií, nachází se pouhých 82 tisíc světelných let daleko (Mléčná dráha má průměr zhruba 200 tisíc světelných let).

Phoenix II

Galaxie Phoenix II je trpasličí galaxie o průměru 163 světelných let. Nová měření ukazují zřetelná ramena do tvaru písmene S vycházející z kompaktního jádra. Slabě zářící galaxie jsou podle vědců nejčastějším typem galaxií ve vesmíru. Neobsahují příliš chemických prvků, za to mají vysoký obsah temné hmoty. Jejich studiem chtějí zjistit více o formování naší vlastní galaxie a také nové informace o chování temné hmoty ve vesmíru a jejím vlivu na galaxie.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o galaxiích rotujících kolem Mléčné dráhy

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit