do not follow here
Fyzika < LIVING fUTURE

Čínský reaktor pro termojadernou fúzi dosáhl rekordních teplot, vyšších než panují v nitru Slunce

Čínský termojaderný reaktor EAST dosáhl při experimentu teplot dosahujících 100 milionů stupňů Celsia, pokořil tak dosavadní rekord a přiblížil lidstvo novému zdroji energie. Termojaderná fúze získává energii ze slučování atomů, podobně jako je tomu ve hvězdách. Vědci se o fungující termojaderný reaktor pokoušejí už desítky let ale zatím pouze s dílčími úspěchy.Při termojaderné fúzi ve hvězdách dochází většinou ke slučování atomů vodíku a vzniku atomů helia. Atomy vodíku jsou v nitru hvězd stlačovány silnou gravitací k sobě, což umožňuje jejich sloučení. Při tomto procesu zároveň dochází k uvolnění obřího množství energie, kterou můžeme vidět i cítit až u nás na Zemi. 

Při pokusech o termojadernou fúzi na Zemi však vědci nemají k dispozici obří tlak generovaný tak silnou gravitací jako je v nitru Slunce. Musejí tak vodík zahřát na ještě větší teploty než panují v nitru Slunce. To se nyní povedlo v čínském tokamaku, kde vodík dosáhl více než šestinásobku takových teplot.

Při tak vysokých teplotách však nastává další problém, z vodíku vzniká plazma, které je třeba udržet izolované od okolního světa, a po dostatečně dlouhou dobu. K tomu v tokamacích slouží extrémně silná magnetická pole. A s různými přístupy však mají vědci různé výsledky. 

Po celém světě dnes existují desítky experimentálních termojaderných reaktorů (dva jsou dokonce v Praze) a vědci se v nich snaží dosáhnout co nejvyšších teplot a udržet je po co nejdelší dobu. Zatím se však zřídka podaří získat z takových experimentů více energie než je do nich vloženo.

Čínský reaktor EAST loni udržel plazma v magnetickém poli celých 101 sekund a letos přidal další prvenství ve výšce generovaných teplot. Stále však chybí ještě hodně do opravdu stabilní a efektivní termojaderné fúze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Fyzika

Načítám stránku...
x zrušit