Temná hmota < LIVING fUTURE

Astronomové našli galaxie s velmi nízkým obsahem temné hmoty, rotují příliš pomalu

Temnou hmotu nelze pozorovat přímo, astronomové však mohou zkoumat její gravitační vliv na okolí. Podařilo se jim tak objevit dvě galaxie, u kterých se zdá, že temnou hmotu téměř neobsahují. Obě tyto galaxie mají jedno společné, jejich hvězdy obíhají centrum svých galaxií relativně pomalu a také podobnou rychlostí, což podle vědců poukazuje na malý prostor pro jinou hmotu než tu viditelnou.Právě rychlost rotace hvězd v galaxiích je hlavním argumentem pro existenci temné hmoty, které je ve vesmíru až 5x více než nám známé, běžně pozorovatelné hmoty. Galaxie obecně rotují příliš rychle na to, aby je viditelná hmota dokázala svou gravitací udržet pohromadě. Vědci proto přišli s konceptem temné hmoty, která zvyšuje hmotnost galaxií a umožňuje tak rychlejší pohyb jejích hvězd.

Hned dvě galaxie (NGC 1052-DF2 a NGC 1052-DF4) vykazují příliš pomalý pohyb svých hvězd. Pohybují se podobně, jako by vědci očekávali u galaxií bez temné hmoty. Tento fakt lze vysvětlit několika příčinami:
  • Nejde vůbec o galaxie, ale pouze obří shluky hvězd. Takový celek by mohl vzniknout zcela jinou cestou než galaxie, bez temné hmoty.
  • Další možností je, že tyto galaxie o svou temnou hmotu přišly. Mohlo by se tak stát například tím, že by ji přetáhla sousední, masivnější galaxie.
  • Možností je určitě ještě více, mezi nimi i chybně interpretované výsledky měření.
Temná hmota doposud nebyla pozorována přímo. Vědci tak zkoumají množství cest, jak její existenci dokázat. Nově objevené galaxie s nízkým obsahem temné hmoty zatím spíše vylučují alternativní teorie k temné hmotě. Vědci však potřebují více dat, více pozorování k tomu, aby mohli definitivně říct, co to temná hmota je, nebo co stojí za příliš rychlým pohybem hvězd v galaxiích.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Temná hmota

tag icon
Další články z kategorie
Temná hmota