Nově objevená planetka FarFarOut je doposud nejvzdálenějším pozorovaným objektem ve sluneční soustavě

26. 02. 2019
Dosavadní rekord ve vzdálenosti držela planetka 2018 VG18 (s přezdívkou FarOut) objevená teprve na sklonku loňského roku ve vzdálenosti asi 125 AU. Nově objevená planetka s označením FarFarOut byla objevena ve vzdálenosti 140 AU. Za objevem stojí ostřílený astronom Scott Sheppard, který byl součástí týmu, jež objevil také planetku FarOut.
Far out znamená v angličtině velmi daleko, což planetka skutečně je. Je tak daleko, že zatím nebylo možné ani zjistit, jak velká by mohla být, nebo jak vypadá její oběžná dráha. Podle astronomů to bude ještě vyžadovat další pozorování, aby mohly být její fyzikální i orbitální charakteristiky upřesněny.
Kromě těchto planetek už byla objevena také tělesa, která se sice aktuálně nacházejí blíže, jejich oběžné dráhy je však zavedou ještě výrazně dál od Slunce (například planetka 2015 TG387 se dostává až 2 300 AU od Slunce).
Vědci zkoumáním oběžných drah vzdálených těles v Kuiperově pásu zjišťují, zda nejsou ovlivněny doposud neznámým masivním tělesem. Mohlo by jít o devátou planetu obíhající Slunce, která se doposud ukrývala v chladné oblasti na okraji sluneční soustavy. Doposud však nacházejí spíše menší tělesa o velikosti do 1 000 km v průměru.
Astronomové objevili v Kuiperově pásu zatím nejvzdálenější pozorovaný objekt
18. 12. 2018 Mezinárodní astronomická unie v pondělí oznámila objev doposud nejvzdálenějšího pozorovaného objektu ve sluneční soustavě. Jde o planetku 2018 VG18 (s neoficiální přezdívkou FarOut), která byla pozorována teleskopy Magellan (Čile) a Subaru (Havaj) ve vzdálenosti 120 AU. Jde o další nově objevené masivní těleso v této oblasti v tomto roce, v říjnu byl oznámen objev planetky 2015 TG387, která se na své oběžné dráze dostává nejdále od Slunce.
Tým astronomů, který za objevem stojí (Scott S. Sheppard, David Tholen a Chad Trujillo), se dlouhodobě věnuje pozorování těles v Kuiperově pásu. Hledají v něm známky po doposud neobjevené masivní deváté planetě sluneční soustavy. Toto teoretické těleso několikrát větší než Země by mohlo být příčinou deformovaných oběžných drah pozorovaných u menších planetek jako je například v říjnu objevená 2015 TG387 s neoficiálním označením Goblin.
Nově objevená planetka 2018 VG18 byla poprvé pozorována 10. listopadu japonským teleskopem Subaru na Havajských ostrovech. Její objev byl potom potvrzen druhým pozorováním teleskopem Magellan 5. prosince. Dosavadní pozorování zatím nestačí k upřesnění oběžné dráhy tělesa, není tedy zřejmé, zda má podobně extrémně eliptickou oběžnou dráhu jako 2015 TG387.
Podle astronomů by mohla mít planetka 2018 VG18 kulovitý tvar a kolem 500 kilometrů v průměru.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích