Pod povrchem Marsu by mohla existovat jezera s vodou, která by se mohla dostávat na povrch

Podle nové studie by na Marsu mohla proudit voda z hloubky několika set metrů na povrch a vytvářet úkazy pozorovatelné z oběžné dráhy, které vypadají jako vodní koryta ve svazích. Umožnit by to měly praskliny v povrchu, které vedou hluboko pod zem, až do zásobáren podpovrchové vody. Podobné mechanismy se objevují také na Zemi v Saharské poušti. Místa, kde z prasklin vyvěrají prameny vody, by mohly být vhodné pro první kolonie, které by mohly vodu využívat.

Mars, tmavé pruhy ve svahu

Mars, tmavé pruhy ve svahu Na tomto snímku zachytila sonda MRO tmavé pruhy na svahu Marsu, které byly způsobené sesunutím prachu nebo písku..V polovině loňského roku detekovala sonda Mars Express jezero pod jižním pólem planety. Podle nové studie by podobná jezera mohla být i jinde na Marsu a voda z nich by mohla být příčinou vzniku zvláštních povrchových útvarů. Ty byly doposud vysvětlovány jako důsledek existence vody přímo pod povrchem, nebo, že jsou způsobené extrémně slanou vodou, která si udrží určitou tekutost i za nepříznivých podmínek na Marsu.

Podle nové teorie by vodní koryta mohla způsobovat voda, která je pod tlakem uchována hlouběji pod povrchem planety, až 750 metrů. Pokud skutečně existují praskliny v horninách vedoucí z těchto zásobáren vody k povrchu, mohla by zde voda pramenit a vytvářet pozorované útvary. Podobně jako se tomu děje na Zemi.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mars