do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

ESA schválila výrobu sondy, která by mohla zkoumat zatím neobjevenou kometu

Evropská vesmírná agentura schválila výrobu vesmírné sondy Comet Interceptor. Vesmírná sonda má letět do vesmíru společně s teleskopem ARIEL a společně s ním bude také čekat v Lagrangeově bodě L2 až pro ni astronomové objeví vhodný cíl. Jakmile bude vybrán, sonda se k němu vydá a proletí kolem něj. Hlavní sondu budou doplňovat ještě dvě menší, které budou cílový objekt zkoumat z různých úhlů a vytvoří 3D mapu jeho povrchu.

MiseStartStatus
missions icon ARIEL 2029 Plánovaná
missions icon Comet Interceptor 2029 Plánovaná


Aktuálně

17:13
09.06.
ESA schválila výrobu sondy Comet Interceptor. Návrhová fáze mise byla úspěšně zakončena a na řadě je výběr partnera, který sondu vyrobí.obrázek ke zprávě
Comet Interceptor tedy zatím na rozdíl od ostatních misí nemá vybraný cíl. Vědci chtějí, aby sonda prozkoumala kometu, která doposud ještě nenavštívila vnitřní část sluneční soustavy. Takové těleso se totiž nikdy nepřiblížilo Slunci a na jeho povrchu tak zůstává původní složení z okraje sluneční soustavy. Po přiblížení Slunci totiž dochází k zahřívání komety a sublimaci vody a dalších sloučenin, čímž vzniká typický ocas, ale také dochází k výrazné změně složení samotné komety.

Sonda tak bude vyrobena aniž by bylo známo, kam nakonec poletí. Spolu s teleskopem ARIEL, který má zkoumat exoplanety, poletí do bodu L2, kde zakotví a bude čekat na výběr vhodného tělesa na vhodné oběžné dráze. Langrangeův bod L2 systému Země-Slunce se nachází za Zemí při pohledu od Slunce, vyrovnávají se v něm gravitační a odstředivé síly což umožňuje udržet v něm vesmírnou sondu bez vysokých nároků na palivo. Vědci očekávají, že Comet Interceptor splní svou misi do pěti let od vynesení do vesmíru.

Vědecký tým, který na misi pracuje, počítá také s možností, že by sonda letěla k mezihvězdné planetce podobné objektu Oumuamua, který navštívil sluneční soustavu před rokem. Ale to pouze za předpokladu, že by byla podobná planetka objevena a že by na svojí trajektorii byla sondou dosažitelná. Doposud byla objevena jediná planetka s prokazatelným původem mimo sluneční soustavu, není tak zřejmé, jak často budou objevována podobná tělesa.

Aktuálně se počítá se startem misí Comet Interceptor a ARIEL v roce 2029.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit