do not follow here
NEO < LIVING fUTURE

Nově objevená vzácná planetka v blízkosti Slunce má nejkratší známou oběžnou dráhu

Astronomové objevili novou planetku 2019 LF6, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Země. Jde o jeden z pouze asi dvacítky známých objektů s takovou oběžnou dráhou (označují se jako planetky skupiny Atira). Planetka byla objevena v rámci programu Twilight, který hledá objekty v blízkosti Slunce s pomocí přístroje ZTF. 2019 LF6 je už druhý úlovek touto programu po planetce 2019 AQ3 objevené letos v únoru.Planetka 2019 LF6 má asi kilometr v průměru a podobně jako AQ3 je její oběžná dráha výrazně nakloněna mimo rovinu, ve které obíhá Slunce většina ostatních těles včetně planet. Při oběhu Slunce se planetka dostává blíž než planeta Merkur, v nejvzdálenějším bodě je zase dál než Venuše. Na vzdálenost Země od Slunce se však planetka nikdy nedostane. 

2019 LF6 oběhne Slunce jednou za 151 dní a má tak nejkratší oběžnou dráhu ze všech známých planetek ve sluneční soustavě. Doposud držela rekord planetka 2019 AQ3 se 165 dny. Pro srovnání: planeta Merkur oběhne Slunce jednou za 88 dní.

Za objevem planetky LF6 stojí Quanzhi Ye, který byl se svým programem Twilight i u objevu planetky AQ3 před několika měsíci. Ye pracuje s observatoří Palomar poblíž Los Angeles, která je vybavena unikátním instrumentem ZTF (Zwicky Transient Facility). ZTF hledá na noční obloze proměnlivé události, jako záblesky supernov nebo pohyb planetek ve sluneční soustavě.

Těsně po západu Slunce nebo před jeho východem je také nejvhodnější doba pro hledání objektů v blízkosti Slunce, které jsou jinak ukryté v jeho záři. A právě k tomu slouží program Twilight, který už objevil dvě planetky ze skupiny Atira a Ye věří, že jich bude brzy ještě více. Zároveň doufá v realizaci mise NEOcam, která by hledala podobné objekty přímo z vesmíru pomocí infračerveného teleskopu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o objevu planetky 2019 AQ3

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
NEO

Načítám stránku...
x zrušit