Nová pozorování ukazují, že čtvrté největší těleso pásu asteroidů Hygeia má kulatý tvar

Planetka Hygeia obíhá Slunce v pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Jde o čtvrtý největší objekt v této oblasti s průměrem zhruba 430 kilometrů. Ještě donedávna vědci předpokládali, že má oválný tvar s osami 350 a 500 kilometrů v průměru, nová pozorování teleskopem VLT s instrumentem SPHERE však ukazují, že tvar planetky je kulatý. Hygeia by se tak mohla stát zatím nejmenší trpasličí planetou ve sluneční soustavě.

Hygeia

Hygeia Snímek pořízený teleskopem VLT (Very Large Telescope) a instrumentem SPHERES v roce 2019.Hygeia je v pásu asteroidů součástí skupiny planetek, které mají podobnou oběžnou dráhu. Vědci předpokládají, že tyto planetky vznikly při srážce Hygeii s jiným objektem a očekávali na jejím povrchu velký kráter, který by byl pozůstatkem této kolize. Z nových pozorování nicméně vyplývá, že Hygeia má relativně homogenní povrch s malým množstvím impaktních kráterů. 

Podle nových simulací se před dvěma miliardami let srazila původní planetka s objektem o průměru kolem 110 kilometrů. Tato srážka kompletně zničila obě tělesa a z materiálu, který po ní zbyl vznikla nová planetka Hygeia s kulatým tvarem. Zároveň také vznikla skupina planetek Hygeia, které nyní mají podobnou oběžnou dráhu.Hygeia se tak nyní stala jedním z kandidátů na trpasličí planetu, splňuje totiž všechny nutné podmínky definice této třídy těles:
  • Obíhá Slunce,
  • není na oběžné dráze jiného tělesa (což neplatí pro měsíce),
  • na její oběžné dráze se nachází další objekty (což neplatí pro planety),
  • má kulatý tvar.
Aby byla planetka zařazena mezi ostatní trpasličí planety sluneční soustavy, musí být ještě schválena Mezinárodní astronomickou unií (IAU). Na studii publikované v magazínu Nature se podíleli také čeští astronomové Miroslav Brož, Pavel Ševeček a Josef Hanuš z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy v Praze.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Trpasličí planety