do not follow here
Betelgeuse < LIVING fUTURE

Pohasínání hvězdy Betelgeuse v lednu pokračuje, zvětšila svůj objem o téměř 10 procent

Astronomové v posledních týdnech se zaujetím pozorují hvězdu Betelgeuse, jejíž zářivost začala v říjnu loňského roku výrazně klesat. Vědci už dlouho ví, že tato hvězda se nezadržitelně blíží k explozi supernovy, nedokáží však říct, kdy nastane. Během ledna zářivost hvězdy nadále klesá, i když už pomalejším tempem než koncem roku.Betelgeuse

Betelgeuse je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu a desátá nejjasnější hvězda na celé noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, který je jednou z největších známých hvězd v naší galaxii. 

V této fázi hvězdného života dochází hvězdě palivo pro termojadernou fúzi a mění se její vnitřní procesy. To vše vede nezadržitelně k supernově - jedné z nejzářivějších explozí ve vesmíru.

A vše nasvědčuje tomu, že by právě hvězda Betelgeuse mohla explodovat brzy. Její nestabilita napovídá o blížícím se konci. Kdy to ale přesně přijde, nelze s jistotou předpovědět, k explozi by mohlo dojít klidně dnes, ale také za několik tisíc let. Nikdo totiž ještě nikdy nezkoumal hvězdu před supernovou. Astronomové tedy hvězdu bedlivě pozorují a všímají si sebemenších změn v jejím chování. 

Betelgeuse je hvězda variabilní, tedy určitá proměnlivost v její zářivosti se očekává. Vědci popsali hned několik cyklů, které mají na zářivost hvězdy vliv: 100-180 dní, 420 dní a 5-6 let. Aktuální změna v zářivosti však nepatří k žádnému z těchto cyklů.

Podle reportu astronomů Edwarda Guinana a Richarda Wasatonica poklesla zářivost hvězdy od září 2019 o téměř 25 %. Za stejnou dobu klesla také teplota na povrchu hvězdy o 100 kelvinů. Podle aktuálních měření se také zvětšil její poloměr o 9 %.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Betelgeuse 723.2 ly
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o aktuálních změnách hvězdy Betelgeuse

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Betelgeuse

tag icon
Další články z kategorie
Betelgeuse
Načítám stránku...
x zrušit