do not follow here
Kuiperův pás < LIVING fUTURE

Za oběžnou dráhou Neptunu bylo nalezeno víc než sto nových velkých planetek

V datech z Dark Energy Survey (DES) se vědcům podařilo identifikovat na 300 planetek, které obíhají Slunce za oběžnou drahou planety Neptun. Je mezi nimi také více než stovka nově objevených objektů patřících do sluneční soustavy, o kterých doposud nikdo nevěděl.Primárním cílem DES bylo mapování vzdálených galaxií a supernov, což má vědcům prozradit více o temné energii, která má vysvětlovat zrychlující se rozpínání vesmíru. Tento průzkum probíhal mezi lety 2013 a 2019 a byly při něm zaznamenávány také objekty mnohem blíže, které patří do sluneční soustavy. 

Vědci proto přišli s metodou, která jim umožnila ve snímcích identifikovat tzv. TNO (trans-neptunian objects) - tedy tělesa nacházející se za Neptunem, v oblasti označované jako Kuiperův pás. Poznají je pomocí jejich pohybu, který se liší od vzdálených hvězd a galaxií ve větší vzdálenosti.

Nová metoda našla v datech z prvních dvou let DES celkem 316 objektů, jejichž oběžná dráha napovídá, že se nachází v Kuiperově pásu. Mezi nimi je 139 nových planetek, o kterých se doposud nevědělo. To je poměrně velké číslo, v Kuiperově pásu bylo totiž dodnes známo pouze zhruba 3 tisíce objektů.

Nově objevené planetky se nachází od 30 do 90 AU (1 AU je vzdálenost Země-Slunce, Pluto se nachází asi 40 AU od Slunce). Jejich další charakteristiky je zatím těžké odhadnout, není tak zřejmé ani to, jak jsou tyto planetky velké, nebo jaké mají složení.

Vědci nyní budou zkoumat další data sety Dark Energy Survey z následujících let. Očekávají, že by v nich mohli identifikovat stovky dalších TNO objektů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o objektech v Kuiperově pásu

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kuiperův pás

Načítám stránku...
x zrušit