Roskosmos < LIVING fUTURE

Rusko chce do roku 2025 dostat k Měsíci hned tři vesmírné sondy

Rusko navštívilo Měsíc naposledy v roce 1976, už však plánuje svůj návrat. V plánu jsou tři vesmírné mise do roku 2025 ve spolupráci s evropskou vesmírnou agenturou ESA. Tyto mise nesou označení Luna-25, Luna-26 a Luna-27. První z nich se už sestavuje a probíhá její testování, start je nyní plánován na říjen 2021.Luna-25 (Luna-Glob lander) dopraví na povrch Měsíce stacionární přistávací modul. Evropská vesmírná agentura by měla k misi přispět výkonnou kamerou a pozemními komunikačními stanicemi. 

Luna-26 (Luna-Resurs-Orbiter) bude orbitální sonda, která bude mít za úkol mapování povrchu Měsíce. Bude na polární oběžné dráze a kromě pozorování povrchu bude také předávat komunikaci z povrchu Měsíce na Zemi a naopak. Mise je plánovaná na rok 2024.

A nakonec mise Luna-27 (Luna-Resurs-Orbiter) dopraví na povrch opět stacionární modul, který má zkoumat regolit v oblasti jižního pólu. Cílem je hledat volatilní materiály a zejména vodu, která by mohla posloužit při dalším průzkumu Měsíce. Start je aktuálně v plánu na srpen 2025.

Následovat by mohla ještě čtvrtá mise Luna-28 po roce 2025, která by z Měsíce dopravila vzorky hornin na Zemi.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Roskosmos

tag icon
Další články z kategorie
Roskosmos