do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Radarová měření potvrdila existenci několika vodních těles pod povrchem Marsu

Evropská orbitální sonda Mars Express objevila v roce 2018 pod jižním pólem Marsu jezero s vodou. Na oblast se od té doby zaměřila a prozkoumala ji do většího detailu, což přineslo objev dalších vodních těles pod povrchem planety. Existence kapalné vody na sousední planetě by mohla znamenat existenci života, ale také naději pro budoucí kolonisty.

MiseStartStatus
missions icon Mars Express 2. 6. 2003 Probíhá


Pomocí radaru na palubě sondy Mars Express bylo v roce 2018 objeveno jezero v hloubce 1,5 kilometru. Nyní byla díky novým pozorováním a odlišné analýze dat objevena tři další vodní tělesa ve stejném regionu. Největší z nich má rozlohu 20 x 30 kilometrů a je obklopeno dalšími, menšími.

Voda pod povrchem se zdá být kapalná, což vede vědce k závěru, že musí být extrémně slaná. Jako nepravděpodobné označili možnosti, že by byla pod velkým tlakem, nebo že by byla zahřívána geotermálními procesy.Podobnou technikou byla objevena také podpovrchová jezera na Antarktidě, z nichž největší je zřejmě jezero Vostok, které se nachází 4 kilometry pod ledem. Tato jezera na Zemi i na Marsu jsou zřejmě izolována po miliony, možná miliardy, let a mohla by dobře vypovídat o dobách dávno minulých. Pokud by dnes na Marsu existoval nějaký život, vědci předpokládají, že se bude ukrývat právě pod povrchem planety.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit