Mezinárodní tým astronomů zveřejnil 3. prosince třetí data set z evropské mise Gaia. Tento vesmírný teleskop má za úkol pozorovat hvězdy v naší galaxii a zaznamenat jejich polohu, pohyb a další vlastnosti. Data z této mise jsou veřejně přístupná a umožňují vědcům zkoumat různé hvězdy v Mléčné dráze, nebo například vývoj naší galaxie jako celku.
Zatím nejvíce detailní mapa Mléčné dráhy obsahuje pozici a zářivost více než 1,8 miliard hvězd. Dále je mezi daty zaznamenán pohyb u 1,5 miliard hvězd. Teleskop kromě toho sleduje také barvy, ve kterých hvězdy září.
Teleskop Gaia letěl do vesmíru už v roce 2013, data z jeho pozorování byla publikována zatím ve dvou setech v letech 2016 a 2018. Tyto informace vědcům umožnily například lépe poznat historii Mléčné dráhy, která se v minulosti několikrát srazila s jinými galaxiemi. Mezi hvězdami v naší galaxii bylo díky misi Gaia také objeveno několik ryhle se pohybujících hvězd, které zřejmě přiletěly z vnějšku galaxie.
Pohyb hvězd
Na videu lze pozorovat pohyb hvězd v naší galaxii v následujících 1,6 milionech let. Data pro tuto vizualizaci pochází právě z třetího data setu mise Gaia.
26. 4. 2018 Evropská vesmírná agentura (ESA) včera zveřejnila doposud nejpodrobnější mapu naší galaxie a jejího okolí. Obsahuje pozice, pohyb a další charakteristiky 1,7 miliard hvězd a je založena na 22 měsících pozorováních vesmírného teleskopu Gaia. Nový katalog je volně přístupný online a je obřím skokem v poznávání naší vlastní galaxie a její evoluce. Vědci očekávají, že nové informace o hvězdách povedou k mnoha novým objevům. V dalších letech bude tato mapa nadále rozšiřována a zpřesňována, finální release je plánován na 20. léta.
Gaia je evropský vesmírný teleskop, který pozoruje vesmír z Lagrangeova bodu L2, obíhá tedy Slunce společně se Zemí. Při oběhu Slunce má teleskop možnost pozorovat objekty v naší galaxii z různých úhlů, kdy se za nimi zdánlivě mění jejich pozadí (efekt nazývaný paralaxa). I když může jít o velmi nepatrnou změnu, velmi přesná měření teleskopu Gaia umožňují spočítat s velkou přesností vzdálenosti hvězd, rychlost jejich pohybu a další charakteristiky.
Postupně tak vzniká doposud nejrozsáhlejší katalog a 3D vesmírná mapa naší galaxie. S každým dalším rokem dochází ke zpřesňování naměřených hodnot a postupnému rozšiřování katalogu o vzdálenější a menší objekty. ESA umožňuje s těmito daty volně nakládat, lze tedy očekávat, že budou vznikat nové animace i vědecké studie vycházející ze změřeného chování hvězd v Mléčné dráze.
Pohyby hvězd při oběhu Slunce
Tato animace ukazuje, jak se mění pohled na hvězdy při oběhu kolem Slunce. Efekt je stotisíckrát znásobený pro názornost.
360° mapa Mléčné dráhy
Prohlédněte si Mléčnou dráhu v 360° videu, které vychází z dat posbíraných teleskopem Gaia.
Pohyb planetek ve sluneční soustavě
Kromě mapování hvězd v Mléčné dráze, pozorovala Gaia také planetky ve sluneční soustavě. Celkem jich bylo zařazeno do katalogu 14 099, v animaci jsou znázorněny oběžné dráhy 200 nejzářivějších z nich.
Více informací