do not follow here
Gaia < LIVING fUTURE

Nová data z družice Gaia zpřesňují pozice a pohyb téměř 2 miliard hvězd v naší galaxii

Mezinárodní tým astronomů zveřejnil 3. prosince třetí data set z evropské mise Gaia. Tento vesmírný teleskop má za úkol pozorovat hvězdy v naší galaxii a zaznamenat jejich polohu, pohyb a další vlastnosti. Data z této mise jsou veřejně přístupná a umožňují vědcům zkoumat různé hvězdy v Mléčné dráze, nebo například vývoj naší galaxie jako celku.Zatím nejvíce detailní mapa Mléčné dráhy obsahuje pozici a zářivost více než 1,8 miliard hvězd. Dále je mezi daty zaznamenán pohyb u 1,5 miliard hvězd. Teleskop kromě toho sleduje také barvy, ve kterých hvězdy září.

Teleskop Gaia letěl do vesmíru už v roce 2013, data z jeho pozorování byla publikována zatím ve dvou setech v letech 2016 a 2018. Tyto informace vědcům umožnily například lépe poznat historii Mléčné dráhy, která se v minulosti několikrát srazila s jinými galaxiemi. Mezi hvězdami v naší galaxii bylo díky misi Gaia také objeveno několik ryhle se pohybujících hvězd, které zřejmě přiletěly z vnějšku galaxie.

Pohyb hvězd

Na videu lze pozorovat pohyb hvězd v naší galaxii v následujících 1,6 milionech let. Data pro tuto vizualizaci pochází právě z třetího data setu mise Gaia.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gaia

tag icon
Další články z kategorie
Gaia
Načítám stránku...
x zrušit