Vesmír < LIVING fUTURE

V chladných hlubinách vesmíru byly nalezeny komplexní uhlovodíkové molekuly

Část uhlíku ve vesmíru se podle předpokladů vyskytuje ve formě polycyklických aromatických uhlovodíků. Už od 80. let vědci pozorovali známky těchto molekul ve vzdáleném vesmíru, ale teprve nyní se jim podařilo najít jasný důkaz. Našli je v regionu označovaném jako molekulární mračno Taurus (Taurus Molecular Cloud, TMC-1). Výsledky svého výzkumu publikoval vědecký tým vedený Brettem McGuirem z MIT.

Butterfly (motýl)

Butterfly (motýl) co se nám ze vzdálenosti 3800 světelných let jeví jako motýl, je ve skutečnosti planetární mlhovina NGC 6302. Umírající hvězda často vyvrhne materiál ze své vnější vrstvy do okolí, u mlhoviny NGC 6302 je tento materiál ozařován silným UV zářením, které jej zahřívá až na teplotu 20 tisíc °C.Na Zemi vznikají polycyklické aromatické uhlovodíky (polycyclic aromatic hydrocarbons, PAH) za vysokých teplot při spalování fosilních paliv. V mračnu TMC-1 však zatím nevznikají hvězdy a teplota se zde pohybuje jen pár stupňů nad absolutní nulou. Zřejmě tedy tyto komplexní molekuly vznikají ještě jiným způsobem, který zatím vědci neznají. 

Existence PAH v hlubokém a chladném vesmíru může také znamenat, že podobně složité molekuly mohou hrát nějakou roli při vzniku hvězd a planet. Vědci proto nyní chtějí zjistit více o procesu, který vede ke vzniku PAH, a následně zjistit, jakým způsobem reagují s dalšími sloučeninami ve svém okolí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmír
tag icon
Další články z kategorie
Vesmír