do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

V galaktické kupě v souhvězdí Pece bylo objeveno množství kompaktních trpasličích galaxií

Astronomové z University of Groningen v Holandsku a dalších objevili 44 nových kompaktních trpasličích galaxií v galaktické kupě v souhvězdí Pece (Fornax Cluster). Tento druh malých galaxií byl poprvé identifikován teprve před 20 lety a představuje pomyslný most mezi kulovými hvězdokupami a trpasličími galaxiemi. Pro vědce představují unikátní objekty, které jim mohou napovědět o tom, jak se galaxie ve vesmíru vyvíjejí.Kompaktní trpasličí galaxie (ultra-compact dwarf galaxies, UCDs) mají v průměru pouze kolem 200 světelných let, obsahují však až 100 milionů hvězd. Tvoří tak velmi hustou strukturu, ve které se hvězdy mohou nacházet až 25x blíže, než je tomu běžné v okolí Slunce, kde se vzdálenosti mezi hvězdami pohybují v jednotkách světelných let.

Galaktická kupa v Peci (Fornax Cluster) je druhá nejhustější kupa galaxií v blízkosti Mléčné dráhy. Společně s Místní kupou galaxií (kam paří také Mléčná dráha) je součástí Místní nadkupy galaxií. 

K už známým 61 kompaktním galaxiím v této kupě nyní vědci objevili dalších 44. Téměř všechny nově objevené UCD se nacházejí mimo jádro kupy, kde naopak leží většina dříve objevených objektů.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit