Alfa Centauri < LIVING fUTURE

Na nejbližší hvězdě Proxima Centauri se objevila jedna z nejsilnějších zaznamenaných erupcí

Nově publikovaná studie popisuje objev extrémně silného záblesku z hvězdy Proxima Centauri, která se nachází 4,2 světelných let daleko a je tak nejbližší hvězdou ke Slunci. Na tuto erupci narazili astronomové při pozorování hvězdy devíti teleskopy na Zemi i ve vesmíru. V dalekém ultrafialovém spektru se jedná o nejzářivější detekovanou erupci.

Červený trpaslík

Červený trpaslíkErupce se na Proxima Centauri objevila v květnu 2019. Astronomové ji objevili v datech z teleskopů Hubble, TESS, ALMA a dalších. Každý z použitých teleskopů zkoumá vesmír v trochu jiné vlnové délce a erupce se v různých částech spektra jevila odlišně. Nejzářivější byla v dalekém ultrafialovém světle, kde zesílila až 14 000x.

Aktivita hvězdy zřejmě bude do značné míry překážkou pro možný život na exoplanetě Proxima Centauri b. Jedná se o skalnatou planetu, která má 1,3 hmotnosti Země a obíhá hvězdu ve vzdálenosti 0,05 AU.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
Alpha Centauri A Žlutá hvězda 4.4 0
part of star image
part of star image
Alpha Centauri B Oranžová hvězda 4.4 0
part of star image
part of star image
Proxima Centauri Červený trpaslík 4.4 1

Proxima Centauri

Proxima Centauri je malý červený trpaslík, který má asi 12 % hmotnosti Slunce. Nachází se pouhé 4,24 světelných let daleko ve hvězdném systému Alfa Centauri, který má celkem 3 hvězdy. Červení trpaslíci jsou nejčastější druh hvězd v našem okolí a často se jedná o aktivní hvězdy, které do svého okolí vysílají intenzivní radiaci. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Alfa Centauri
tag icon
Další články z kategorie
Alfa Centauri