Alfa Centauri < LIVING fUTURE

Na nejbližší hvězdě Proxima Centauri se objevila jedna z nejsilnějších zaznamenaných erupcí

Nově publikovaná studie popisuje objev extrémně silného záblesku z hvězdy Proxima Centauri, která se nachází 4,2 světelných let daleko a je tak nejbližší hvězdou ke Slunci. Na tuto erupci narazili astronomové při pozorování hvězdy devíti teleskopy na Zemi i ve vesmíru. V dalekém ultrafialovém spektru se jedná o nejzářivější detekovanou erupci.Erupce se na Proxima Centauri objevila v květnu 2019. Astronomové ji objevili v datech z teleskopů Hubble, TESS, ALMA a dalších. Každý z použitých teleskopů zkoumá vesmír v trochu jiné vlnové délce a erupce se v různých částech spektra jevila odlišně. Nejzářivější byla v dalekém ultrafialovém světle, kde zesílila až 14 000x.

Aktivita hvězdy zřejmě bude do značné míry překážkou pro možný život na exoplanetě Proxima Centauri b. Jedná se o skalnatou planetu, která má 1,3 hmotnosti Země a obíhá hvězdu ve vzdálenosti 0,05 AU.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
Alpha Centauri 4.4 ly

Proxima Centauri

Proxima Centauri je malý červený trpaslík, který má asi 12 % hmotnosti Slunce. Nachází se pouhé 4,24 světelných let daleko ve hvězdném systému Alfa Centauri, který má celkem 3 hvězdy. Červení trpaslíci jsou nejčastější druh hvězd v našem okolí a často se jedná o aktivní hvězdy, které do svého okolí emitují intenzivní radiaci. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Alfa Centauri

tag icon
Další články z kategorie
Alfa Centauri