do not follow here
Venuše < LIVING fUTURE

NASA i ESA plánují v příštích letech poslat k Venuši hned tři vesmírné sondy

Americká vesmírná agentura plánuje poslat k Venuši dvě vesmírné sondy DAVINCI+ a VERITAS. Novou misi k sousední planetě plánuje také Evropská vesmírná agentura. Půjde o první americké mise dedikované průzkumu Venuše po dlouhých letech, naposledy to byla sonda Magellan, která sousední planetu zkoumala mezi roky 1990 a 1994. Venuši nicméně zkoumala ještě Evropská sonda Venus Express a aktuálně se u planety nachází japonská Akatsuki. Nové informace posílají na Zemi také sondy, které kolem Venuše prolétají na cestě k jiným cílům.DAVINCI+

Mise DAVINCI+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging, Plus) bude primárně zkoumat atmosféru Venuše. A to jak z oběžné dráhy, tak přímo z atmosféry, do které vypustí samostatný modul o průměru asi jednoho metru. Mise by měla přinést nové informace o složení atmosféry a jejím vývoji. Mise by také měla přinést informaci o tom, zda planety Venuše někdy měla oceán s vodou. Start mise se očekává v roce 2029, vstup do atmosféry o rok později.

VERITAS

Mise VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy) se zaměří na geologii sousední planety. Bude zkoumat povrch a vnitřní strukturu. Vědci by prostřednictvím této sondy chtěli zjistit více o možné sopečné činnosti a tektonických deskách planety.

EnVision

Evropská mise EnVision by měla odstartovat v roce 2032. Její úkolem bude mapování povrchu ve vysokém rozlišení a zkoumání rotace a naklonění osy planety. Kromě toho bude zařízení z oběžné dráhy zkoumat složení planety pod povrchem a tepelné záření z povrchu planety. Vědci by pomocí těchto dat chtěli zjistit, jaká aktivita dnes na Venuši probíhá a zda měla někdy ve své historii oceán.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Venuše

tag icon
Další články z kategorie
Venuše
Načítám stránku...
x zrušit