do not follow here
Hvězdokupy < LIVING fUTURE

V blízkosti sluneční soustavy se nachází doposud neznámá masivní hvězdokupa

Masivní otevřená hvězdokupa se skrývala pouhých 7 tisíc světelných let od Slunce a podle odhadů má celkovou hmotnost kolem 10 tisíc slunečních mas. Skupina hvězd podobného stáří i pohybu dostala označení Valparaíso 1. Nově rozpoznaná hvězdokupa doposud unikala detekci, protože její hvězdy jsou ze Země pozorované společně s jinými v popředí a pozadí, které ke skupině nepatří. K jejímu objevu pomohla až data z evropského teleskopu Gaia, který mapuje hvězdy v Mléčné dráze.Hvězdokupy

Hvězdokupy jsou skupiny hvězd vázané dohromady vlastní gravitací. Dělí se na dvě hlavní skupiny: Otevřené hvězdokupy a Kulové hvězdokupy.

Struktura otevřených hvězdokup byla narušena vnějšími gravitačními vlivy, jednotlivé hvězdy však dál putují vesmírem stejným směrem a rychlostí. Jejich hvězdy jsou relativně mladé a ve hvězdokupě jich bývá několik stovek.

Kulové hvězdokupy (globular clusters) jsou gravitací pevně vázány do kompaktní struktury, která může mít v průměru přes 100 světelných let. Jejich hvězdy jsou zpravidla staré víc než 10 miliard let a pochází tedy z raného vesmíru. Kulové hvězdokupy obsahují hvězdy populace II, které vznikly z počátečního materiálu v galaxii. 

Teleskop Gaia od roku 2014 pozoruje hvězdy v naší galaxii. Při poslední publikaci dat z této mise se v katalogu nacházely téměř 2 miliardy hvězd. Kromě jejich přesné polohy je součástí katalogu také například pohyb, což je klíčový údaj při identifikaci hvězdokup.

Valparaíso 1 je otevřená hvězdokupa. Její hvězdy vznikly ze stejného oblaku materiálu a pohybovaly se galaxií společně v kompaktní struktuře kulové hvězdokupy. Postupně však došlo k narušení této struktury vnějšími gravitačními vlivy. Dnes jsou sice tyto hvězdy rozprostřené po okolí, stále se ale pohybují stejným směrem i rychlostí.

Stáří hvězdokupy Valparaíso 1 se odhaduje na 75 milionů let, což je věk neobvyklý pro takovou strukturu. Dodnes bylo identifikováno množství mladších, se stářím kolem 25 milionů let a méně, i několik hvězdokup se stářím kolem miliardy let. Středně staré hvězdokupy chybí. Valparaíso 1 může být výjimka, nebo první vlaštovka z mnoha, které se zatím nedaří identifikovat.

Většinu hvězd hvězdokupy tvoří červení obři, tedy hvězdy v poslední fázi svého vývoje. Mezi nimi se nachází také 180 masivních hvězd spektrálního typu B. Jedná se o velmi horké hvězdy až 20x masivnější než Slunce, které se dožívají kolem 100 milionů let.

Nový objev byl publikován v magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society týmem vědců vedeným Ignaciem Negueruelou z University of Alicante in Chile. Astronomové nyní plánují hvězdokupu do detailu prozkoumat a zjistit víc o jejím vývoji a jejích hvězdách.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdokupy

Načítám stránku...
x zrušit