do not follow here
Mléčná dráha < LIVING fUTURE

V místě, kde nejsou žádné galaxie, byl objeven oblak plynů větší než celá Mléčná dráha

V galaktické kupě Abell 1367 se astronomům podařilo objevit masivní oblak plynů. Nachází se v regionu, kde nejsou žádné galaxie. Plyn v oblaku dosahuje celkové hmotnosti 10 miliard Sluncí (Mléčná dráha má odhadovanou hmotnost 1,5 bilionu Sluncí). Objev se podařil pomocí evropského rentgenového teleskopu XMM-Newton, který je na oběžné dráze od roku 1999.

MiseStartStatus
missions icon XMM-Newton 10. 12. 1999 Probíhá


V galaktických kupách se nachází gravitačně sdružené galaxie a mezigalaktický materiál. Ten bývá většinou ve formě plynů a astronomům se jej podařilo pozorovat už několikrát. Oblak plynu v kupě Abell 1367 je však první, který byl pozorován v běžném světle a také v rentgenovém záření.

Už v roce 2017 astronomové zpozorovali horké plyny mezi galaxiemi v kupě Abell 1367. Následná pozorování k jejich překvapení ukázala, že tento oblak je mnohem větší a vyzařuje také rentgenové záření. Teplota těchto plynů podle nové studie nasvědčuje tomu, že materiál pochází z okolních galaxií. Teplotně se totiž podobá plynům z mezihvězdných oblaků, které se nacházejí uvnitř galaxií.

Kupa galaxií Abell 1367 (Leo Cluster) se nachází asi 330 milionů světelných let daleko. Nachází se v ní alespoň 70 velkých galaxií a je součástí Nadkupy galaxií ve Vlasech Bereniky.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mléčná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Mléčná dráha
Načítám stránku...
x zrušit