V místě, kde nejsou žádné galaxie, byl objeven oblak plynů větší než celá Mléčná dráha

V galaktické kupě Abell 1367 se astronomům podařilo objevit masivní oblak plynů. Nachází se v regionu, kde nejsou žádné galaxie. Plyn v oblaku dosahuje celkové hmotnosti 10 miliard Sluncí (Mléčná dráha má odhadovanou hmotnost 1,5 bilionu Sluncí). Objev se podařil pomocí evropského rentgenového teleskopu XMM-Newton, který je na oběžné dráze od roku 1999.

MiseStatusObdobí
missions icon XMM-Newton Probíhá 10. 12. 1999
Oblak plynů v kupě Abell 1367

Oblak plynů v kupě Abell 1367 Modrou barvou je vyznačen oblak plynů definovány pomocí rentgenového záření. Červenou jsou potom znázorněny regiony plynů s vysokou teplotou. Bílou barvou jsou galaxie ve viditelném spektru.V galaktických kupách se nachází gravitačně sdružené galaxie a mezigalaktický materiál. Ten bývá většinou ve formě plynů a astronomům se jej podařilo pozorovat už několikrát. Oblak plynu v kupě Abell 1367 je však první, který byl pozorován v běžném světle a také v rentgenovém záření.

Už v roce 2017 astronomové zpozorovali horké plyny mezi galaxiemi v kupě Abell 1367. Následná pozorování k jejich překvapení ukázala, že tento oblak je mnohem větší a vyzařuje také rentgenové záření. Teplota těchto plynů podle nové studie nasvědčuje tomu, že materiál pochází z okolních galaxií. Teplotně se totiž podobá plynům z mezihvězdných oblaků, které se nacházejí uvnitř galaxií.

Kupa galaxií Abell 1367 (Leo Cluster) se nachází asi 330 milionů světelných let daleko. Nachází se v ní alespoň 70 velkých galaxií a je součástí Nadkupy galaxií ve Vlasech Bereniky.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mléčná dráha