do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Následná pozorování černé díry, která roztrhala hvězdu, vědcům prozrazují více o tomto procesu

Pomocí vesmírných teleskopů Swift a XMM-Newton vědci prozkoumali objekt Swift J1644+57. Jedná se o takzvanou TDE (tidal disruption event, slapové narušení) událost, při které gravitace černé díry roztrhá hvězdu, která se k ní přiblížila. Nová pozorování mimo jiné vědcům pomohla upřesnit limity pro hmotnost této černé díry - měla by mít mezi 0,6-7,9 milionů hmotností Slunce.

MiseStartStatus
missions icon XMM-Newton 10. 12. 1999 Probíhá
missions icon Swift 20. 11. 2004 Probíhá


Slapové narušení

Slapové narušení, neboli Tidal Disruption Event (TDE), je situace, která nastává při interakci hvězdy a černé díry. Při přiblížení hvězdy masivní černé díře dochází k její deformaci silnou gravitací a následnému rozpadu. Materiál z hvězdy se dostává do akrečního disku kolem černé díry, kde rotuje vysokou rychlostí a je zahříván na extrémně vysoké teploty. U vnitřní hrany disku, v blízkosti horizontu události černé díry pak vzniká intenzivní radiace, kterou lze detekovat observatořemi v rentgenovém a gama záření.
Černá díra, která způsobila událost Swift J1644+57, se nachází 3,8 miliard světelných let daleko v malé galaxii v souhvězdí Draka. Tato událost byla zachycena teleskopem Swift v březnu 2011. Oproti jiným podobným TDEs je Swift J1644+57 zářivější v rentgenové části spektra a nezvykle variabilní.

Následná pozorování teleskopy XMM-Newton a Swift nyní ukazují na pokračující proměnlivé charakteristiky rentgenového záření. Vědci nyní mohli do většího detailu popsat rozdíly mezi stavem zvýšené aktivity a klidnějším obdobím.


Animace ukazující slapové narušení hvězdy, která se přiblížila černé díře.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit