do not follow here
Mléčná dráha < LIVING fUTURE

K překvapení vědců je mezihvězdný materiál v Mléčné dráze rozprostřen nerovnoměrně

Astronomové evidují v Mléčné dráze tři hlavní druhy mezihvězdného materiálu: plyny pocházející z vnějšku galaxie, mezihvězdné plyny obohacené o chemické prvky a prach, který vzniká kondenzací výše uvedených plynů. Doposud se předpokládalo, že napříč galaxií jsou tyto tři druhy materiálu rovnoměrně promíchané. Nový výzkum ale ukazuje, že tomu tak není a zřejmě bude nutné upravit modely popisující vývoj Mléčné dráhy.Dosavadní teoretické modely předpokládaly víceméně rovnoměrné rozložení různých druhů mezihvězdné hmoty napříč galaxií. Podíl těžkých prvků (metalicita) se odhadoval podobný jako má složení Slunce. Pouze ve středu Mléčné dráhy se mělo nacházet více těžkých prvků.

Analýza světelného spektra z teleskopů Hubble a VLT nicméně ukázala, že podíl těžkých prvků dosahuje v některých místech Mléčné dráhy pouze 10 % sluneční metalicity.

Simulace vývoje Mléčné dráhy budou teď podle nové studie muset být upraveny. Vznik nových hvězd a jejich pohyb galaxií by mohl být odlišný oproti tomu, co vědci z těchto modelů odvodili.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mléčná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Mléčná dráha
Načítám stránku...
x zrušit