do not follow here
Kuiperův pás < LIVING fUTURE

Na okraji sluneční soustavy bylo objeveno 461 doposud neznámých těles

V rámci programu Dark Energy Survey (DES) bylo v Kuiperově pásu na okraji sluneční soustavy identifikováno už 815 planetek. 461 z nich jsou nově objevená tělesa. Celkem v tomto chladném a tmavém regionu, který se rozprostírá za oběžnou dráhou planety Neptun, už astronomové našli kolem 3 tisíc planetek.Vzdálenosti ve sluneční soustavě

Uvnitř sluneční soustavy jsou vzdálenosti měřeny v astronomických jednotkách (Astronomical Unit, AU), které jsou definovány vzdáleností Země od Slunce. 1 AU je ekvivalentem zhruba 8 světelných minut - světlo ze Slunce na Zemi letí 8 minut.

Vzdálenost
(od Slunce, v AU)
Objekt
1 AU Země
5,2 AU Jupiter
30 AU Neptun
30 - 49 AU Pluto
30 - 55 AU Kuiperův pás
119 AU Voyager 2 (12/2018)
144 AU Voyager 1 (12/2018)
2 000 - 200 000 AU Oortův oblak
Kuiperův pás je vzdálený a chladný, není proto snadné pozorovat planetky, které se v něm nachází. Nové technologie a postupy však postupně otvírají astronomům oči. Mezi jeden z nejúspěšnějších nástrojů patří Dark Energy Camera (DEC), přístroj integrovaný do teleskopu  Victor M. Blanco v Čile. Jeho hlavním úkolem je zkoumání temné energie, ukazuje se ale, že je výborný také pro hledání objektů na okraji sluneční soustavy.

V loňském roce stejný tým vědců oznámil, že v datech z prvních dvou let programu DES našli přes 100 nových objektů. Letos přidali dalších 461 nových těles, která pochází z dat za 6 let provozu DEC.

Mezi nově identifikovanými planetkami jsou čtyři, které se na své oběžné dráze dostávají dál než 230 AU od Slunce. Další 4 planetky jsou ve skutečnosti trojany Neptunu, tedy s planetou sdílí oběžnou dráhu. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kuiperův pás

Načítám stránku...
x zrušit