do not follow here
Mléčná dráha < LIVING fUTURE

Analýza masivních oranžových hvězd ukazuje deformovaný tvar disku Mléčné dráhy

Hvězdy v naší galaxii rotují kolem jejího středu v obrovském disku, který má v poloměru přes 50 tisíc světelných let. Detailní mapování pohybu hvězd nyní ukazuje, že tento disk není tak symetrický, jak se dříve předpokládalo. Některé části disku vystupují nad a pod jeho rovinu. Potvrzují se tak závěry nedávno publikovaných studií, podle kterých disk Mléčné dráhy obsahuje výrazné nepravidelnosti.

MiseStartStatus
missions icon Gaia 19. 12. 2013 Probíhá


V nové studii publikované v magazínu Astronomical Journal vědci pracovali s daty z teleskopů Gaia a LAMOST. Vybrali z nich obry spektrální třídy K, u kterých zkoumali polohu a pohyb. Kromě deformací disku Mléčné dráhy také například zjistili, že hvězdy pod rovinou disku rotují rychleji než ty nad ním.

Příčina deformací disku naší galaxie není zatím s jistotou známá. Mohlo by jít o výsledek interakcí vnitřních struktur, jako jsou ramena galaxie, nebo vnější vlivy, jako satelitní trpasličí galaxie. Předchozí výzkumy také naznačovaly, že by deformace mohla být důsledkem dávné kolize naší galaxie s jinou.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mléčná dráha

Načítám stránku...
x zrušit