Analýza masivních oranžových hvězd ukazuje deformovaný tvar disku Mléčné dráhy

Hvězdy v naší galaxii rotují kolem jejího středu v obrovském disku, který má v poloměru přes 50 tisíc světelných let. Detailní mapování pohybu hvězd nyní ukazuje, že tento disk není tak symetrický, jak se dříve předpokládalo. Některé části disku vystupují nad a pod jeho rovinu. Potvrzují se tak závěry nedávno publikovaných studií, podle kterých disk Mléčné dráhy obsahuje výrazné nepravidelnosti.

MiseStartStatus
missions icon Gaia 19. 12. 2013 Probíhá
Mléčná dráha, deformovaný tvar

Mléčná dráha, deformovaný tvar Mapa Mléčné dráhy, zelenou barvou jsou znázorněny cefeidy, které byly pro její sestavení použity.V nové studii publikované v magazínu Astronomical Journal vědci pracovali s daty z teleskopů Gaia a LAMOST. Vybrali z nich obry spektrální třídy K, u kterých zkoumali polohu a pohyb. Kromě deformací disku Mléčné dráhy také například zjistili, že hvězdy pod rovinou disku rotují rychleji než ty nad ním.

Příčina deformací disku naší galaxie není zatím s jistotou známá. Mohlo by jít o výsledek interakcí vnitřních struktur, jako jsou ramena galaxie, nebo vnější vlivy, jako satelitní trpasličí galaxie. Předchozí výzkumy také naznačovaly, že by deformace mohla být důsledkem dávné kolize naší galaxie s jinou.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mléčná dráha
tag icon
Další články z kategorie
Mléčná dráha