ISS < LIVING fUTURE

Aktualizace: Rusko raketou zničilo vlastní družici, její úlomky pak ohrozily stanici ISS

Během pondělí se k Mezinárodní vesmírné stanici ISS přiblížil oblak nebezpečných úlomků vesmírného odpadu. Velitelství amerických vesmírných sil oznámilo, že na poslední chvíli zpozorovalo pole nebezpečných kusů rozpadlé družice. Sedmičlenná posádka se proto nakrátko ukryla v zakotvených vesmírných lodích, pro případ, že by bylo třeba stanici narychlo opustit. Tento stav naštěstí netrval dlouho a během několika momentů astronauti pokračovali ve své práci.

ISS

ISSAktuálně

16:46
16.11.
Ruská federace přiznala, že v pondělí provedla úspěšný test protisatelitní obrany. Podle ministra zahraničí Lavrova však úlomky zničené družice nepředstavují pro ISS žádné nebezpečí.
11:00
16.11.
Úlomky ohrožující ISS pocházely podle amerického ministerstva zahraničí ze zničení ruské družice Kosmos 1408/ Ikar39L. Tu rusko v pondělí zničilo při testu protisatelitní ochrany.
Skupina úlomků vesmírného odpadu vznikla zničením vysloužilé ruské družice Celina-D (Kosmos 1408/ Ikar39L). Ruská armáda ji zničila přímým zásahem raketou vystřelenou z ruského území. Incident vyvolal kritiku mezinárodního společenství, protože na oběžné dráze přibylo na 1 500 nových (sledovatelných) kusů nebezpečného vesmírného odpadu.

Podobné testy antisatelitní obrany v minulosti prováděly také Spojené státy, Indie nebo Čína. Při každém takovém testu vzniká stále větší množství vesmírného odpadu.

Ten na oběžné dráze zůstává a může znamenat nebezpečí, jak pro funkční družice, lodě s nákladem nebo posádkou, tak pro orbitální stanice. Sledováno je aktuálně přes 20 tisíc kusů odpadu, ale to jsou jen dostatečně velké kusy, které lze ze Země pozorovat. Na oběžné dráze je jich mnohem více a jejich množství neustále roste.

Poslední ohrožení ISS bylo zaznamenáno teprve v minulém týdnu, kdy ale měla posádka více času a mohla tak zvýšit oběžnou dráhu ISS, aby se odpadu vyhnuli.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ISS
tag icon
Další články z kategorie
ISS