do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

U protohvězdy v okrajové části galaxie byly poprvé pozorované komplexní organické molekuly

U protohvězdy v regionu WB 89-789 se astronomům podařilo detekovat organické sloučeniny jako metanol nebo propanenitril. Jde o první podobný nález v oblasti vzdálené od středu naší galaxie. Podle vědců to ukazuje, že komplexní sloučeniny vznikají i v tomto prostředí, kde vědci předpokládají výskyt menšího množství těžkých prvků, než ve vnitřní části galaxie.Region WB 89-789 se nachází 62 tisíc světelných let od středu Mléčné dráhy (Slunce je od středu galaxie vzdáleno zhruba 26 tisíc světelných let). V této oblasti dochází ke vzniku nových hvězd, na které se zaměřili vědci vedení Takashim Shimonishim.

Pomocí observatoře ALMA se jim podařilo u jedné z rodících se hvězd detekovat komplexní chemické sloučeniny. Ty jsou sice časté u hvězd ve vnitřní části galaxie, v té vnější však zatím pozorovány nebyly.

Mezi detekované sloučeniny patří například metanol, etanol, methylester kyseliny mravenčí (HCOOCH3) nebo acetaldehyd (CH3CHO). Tyto molekuly mohou zároveň sloužit jako stavební bloky ještě složitějších chemikálií. 

Pozorované složení je obdobné tomu, které se nachází v podobných místech ve vnitřní části galaxie. Zatím však není zřejmé, jak časté je na okraji galaxie. Stále by mohlo jít spíš o výjimku než pravidlo.

Protohvězdy

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit