do not follow here
Mars Sample-return < LIVING fUTURE

Rover Perseverance uloží na Marsu záložní kapsle se vzorky hornin

Vesmírné agentury z USA a Evropy společně připravují misi, která má z úkol přinést vzorky hornin posbíraných na Marsu roverem Perseverance. Kromě aktuálně probíhajícího sběru vzorků obsahuje program také vyslání hned několika dílčích misí k Marsu. Ty vzorky posbírají, dovezou na oběžnou dráhu Marsu a potom k Zemi.

Aktuálně

30.10.
2022
obrázek ke zprávěAgentury NASA a ESA společně vybraly místo, kde rover Perseverance uloží kapsle s posbíranými vzorky hornin a atmosféry. Půjde o záložní vzorky, ty primární s sebou rover poveze dál.
28.07.
2022
obrázek ke zprávěSběr kapslí se vzorky hornin by měl zvládnout sám rover Perseverance, NASA věří, že nejnovější americký rover na Marsu do té doby vydrží v provozu. Jako záloha potom mají sloužit dva malé drony, které na Mars přiletí s návratovou raketou. Tato zařízení mají být kromě vrtule vybavena také koly, aby se mohla pohybovat po povrchu.
21.07.
2022
Úspěch malého vrtulníku Ingenuity vede NASA ke zvážení zapojení podobných zařízení v programu Mars sample return.
31.03.
2022
NASA a ESA se shodly na úpravě programu Mars Sample Return. Došlo k rozdělení jedné z částí mise na dvě. Konkrétně se jedná o přistávací modul, který měl původně dopravit na povrch Marsu rover pro sběr vzorků hornin a zároveň i raketu, která je dopraví na oběžnou dráhu. Nově to budou dva přistávací moduly, čímž bude dosaženo snížení rizika i zmenšení jednotlivých nákladů. Zároveň s touto změnou se posouvají některé termíny.

Mars Sample-return

Mars Sample Return Mission je společný projekt americké a evropské vesmírné agentury, jehož cílem je přivézt z Marsu vzorky hornin k analýze. 

Období Fáze Agentura
2021-2023-? Rover Perseverance sbírá vzorky, které za sebou nechá v kráteru Jezero. NASA
2027 K Marsu odlétá návratová sonda, která vzorky dopraví z Marsu k Zemi. ESA, NASA
2028 K Marsu odlétají dva přistávací moduly, jeden s helikoptérami a druhý s raketou MAV, která vzorky dopraví z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu. ESA, NASA
2029-2030 Na povrch Marsu dosedá Mars Ascent Vehicle (MAV), který bude mít za úkol vynést vzorky na oběžnou dráhu Marsu. NASA
2029-2030 Na Mars se dostávají malé helikoptéry, které posbírají malé kapsle zanechané roverem Perseverance a dopraví je k místu odletu na oběžnou dráhu. NASA
2031 MAV odlétá se vzorky na nízkou oběžnou dráhu Marsu, kde se setkává s automatickou lodí Earth Return Orbiter. NASA
2033 Earth Return Orbiter přilétá k Zemi se vzorky. ESA

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars Sample-return

tag icon
Další články z kategorie
Mars Sample-return