Perseverance < LIVING fUTURE

Vzorky odebrané roverem Perseverance vykazují známky dlouhodobého kontaktu s vodou

Rover Perseverance začátkem září odebral dva různé vzorky hornin. Jejich předběžná analýza ukazuje, že tyto horniny byly v dávné minulosti v dlouhodobém kontaktu s vodou. Vyschlá koryta viditelná z oběžné dráhy napovídala, že se v kráteru Jezero voda v minulosti nacházela. Nebylo však zřejmé, zda nešlo jen o krátkou epizodu způsobenou záplavami.

MiseStartStatus
missions icon Perseverance 30. 7. 2020 Probíhá
Perseverance rover a helikoptéra Ingenuity

Perseverance rover a helikoptéra IngenuityPerseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem bude v rámci mise Mars 2020 průzkum kráteru Jezero na Marsu. Bude mít za cíl hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.

Aktuálně

17:04
10.10.
Analýza snímků z roveru Perseverance potvrzuje, že v kráteru Jezero na Marsu byla před 3,7 miliardami let vodní plocha.
16:10
12.09.
Druhý odebraný vzorek podle NASA vykazuje známky dlouhodobého kontaktu s vodou. To je v souladu s domněnkou, že voda existovala v kráteru Jezero nejen při záplavových obdobích. Voda se v kráteru vyskytovala pravděpodobně někdy před 3,5 miliardami let.
16:16
08.09.
icon importantOdběr druhého vzorku s označením Montagnac
07:33
07.09.
obrázek ke zprávěRover Perseverance se na Marsu připravuje na odběr dalšího vzorku hornin. I tentokrát to bude z kamene pojmenovaného Rochette, ze kterého byl odebrán vzorek první.
19:06
06.09.
icon importantDruhý pokus o odběr hornin už byl úspěšný. V kapsli je zřetelně vidět odebraný materiál, který dostal označení Montdenier.
14:35
28.08.
Rover Perseverance se v příštím týdnu znovu pokusí odebrat vzorky horniny z povrchu Marsu. Už v tomto týdnu by měl vyvrtat díru do vybraného kamene. Po následné analýze jeho vnitřku přijde druhý pokus o sběr vzorku.
17:38
08.08.
obrázek ke zprávěicon importantPrvní pokus o sběr a analýzu hornin se nezdařil. Rover Perseverance vyvrtal díru do vybraného kamene a měl odebrat vzorky zevnitř k analýze. Data, která na Zemi dorazila s Marsu však indikují, že žádné horniny nakonec posbírány nebyly. Podle NASA problém zřejmě není v roveru, ale v charakteru sbíraných hornin.
Rozbalit všechny aktuality
updates

Dosavadní pokusy o odběr vzorků

Rover Perseverance se o první odběr vzorků hornin z Marsu pokusil začátkem srpna. Kvůli nečekaně sypké konzistenci materiálu se to ale nepodařilo. NASA se o to pokusila znovu začátkem září, tentokrát už s úspěchem. Z vybraného kamene, který dostal označení Rochette byly odebrány hned dva vzorky. Získaný materiál byl uložen do malých pouzder, která by měla být při další misi dopravena na Zemi.

Jak probíhá odběr hornin

Po identifikaci vhodného kamene do něj rover Perseverance vyvrtá díru a odebere vzorek z vnitřku, který nebyl vystaven atmosférickým podmínkám Marsu. Tento materiál je následně uvnitř roveru analyzován, vyfotografován a uzavřen do kapsle velikosti rtěnky. Perseverance tyto vzorky zanechá na povrchu pro další sondu, která je při budoucí misi vyzvedne a dopraví k odletu k Zemi. Perseverance má k dispozici celkem 43 kapslí.

Mars Sample-return

Mars Sample Return Mission je společný projekt americké a evropské vesmírné agentury, jehož cílem je přivézt z Marsu vzorky hornin k analýze. 

Období Fáze Agentura
2021-2023-? Rover Perseverance sbírá vzorky, které za sebou nechá v kráteru Jezero. NASA
2026 K Marsu odlétají tři sondy, které společně dopraví vzorky na Zemi. ESA, NASA
2028 Na povrch Marsu dosedá Mars Ascent Vehicle (MAV), který bude mít za úkol vynést vzorky na oběžnou dráhu Marsu. NASA
2028 Zároveň s MAV se na Mars dostává také evropský rover, který posbírá malé kapsle zanechané roverem Perseverance a přiveze je k místu odletu na oběžnou dráhu. ESA
2029 Mars Ascent Vehicle odlétá se vzorky na nízkou oběžnou dráhu Marsu, kde se setkává s automatickou lodí Earth Return Orbiter. NASA
2031 Earth Return Orbiter přilétá k Zemi se vzorky. ESA

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Perseverance
tag icon
Další články z kategorie
Perseverance