do not follow here
Perseverance < LIVING fUTURE

Rover Perseverance našel na Marsu zatím nejvyšší koncentraci organického materiálu

Vědci, kteří zpracovávají data z mise Perseverance, oznámili, že rover na Marsu narazil na horniny bohaté na organické sloučeniny. Nacházely se v deltě dávné řeky v kráteru Jezero, kde pojízdná laboratoř přistála v roce 2021. Vzorky byly zapečetěny do jednoho z necelých čtyř desítek speciálních kontejnerů, které by měly být v budoucnu dopraveny na cestu na Zemi.

MiseStartStatus
missions icon Perseverance 30. 7. 2020 Probíhá


Horniny, které nyní rover v deltě zkoumá, mají nejvyšší koncentraci organických sloučenin za celou dosavadní misi. Ty se skládají hlavně z uhlíkových, vodíkových a kyslíkových atomů, mohou však obsahovat také fosfor síru nebo dusík. Organický materiál na Marsu zřejmě vznikl v geologických procesech, na Zemi je nicméně základních stavebním kamenem živých organismů.

Rover Perseverance s sebou veze celkem 38 kapslí, do kterých jsou postupně sbírány vzorky hornin z různých míst kráteru Jezero. Aktuálně je naplněno 13 kapslí. Při budoucí misi budou tyto vzorky dovezeny k malé raketě, která je vynese na oběžnou dráhu, odkud je automatická loď dopraví na Zemi k analýze.

Perseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem je průzkum kráteru Jezero na Marsu. Mezi cíle jeho mise patří hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Perseverance

tag icon
Další články z kategorie
Perseverance
Načítám stránku...
x zrušit