Mars < LIVING fUTURE

Čína použije při návratové misi k Marsu dvě rakety, sonda by se mohla vrátit v roce 2030

Čínská vesmírná agentura chce navázat na své úspěšné mise k Měsíci a Marsu a plánuje dovézt vzorky hornin ze sousední planety. Podle Zhanga Rongqiao, který je hlavním designérem aktuálně probíhající čínské mise k Marsu, by start takové mise mohl být už v roce 2028. K Marsu by odletěl přistávací modul spolu se sondou pro vzlet z povrchu. Odděleně by letěla orbitální sonda a kapsle pro vstup atmosféry Země, ten se předpokládá kolem roku 2030.

MiseStartStatus
missions icon Tianwen-1 23. 7. 2020 Probíhá
missions icon Tianwen-2 2028 Koncept
Mars Ascent Vehicle

Mars Ascent Vehicle Ilustrace návratového modulu, který opouští povrch Marsu při americko-evropské misi Mars Sample Return Mission.Mise, která zatím nese označení Tianwen-2, je v hledáčku čínských vědců už několik let. Její označení napovídá, že mezi aktuální čínskou misí k Marsu a tou, která přiveze vzorky, se žádnou další nepočítá. V dosavadních plánech měly všechny instrumenty mise letět na oběžnou dráhu na těžké raketě Long March 9. Nově bude ale zřejmě využito osvědčených raket Long March 3B a Long March 5.

Čína je v průzkumu vesmíru spíš nováčkem, ale rychle dohání své předchůdce. Koncem loňského roku se čínské vesmírné agentuře podařilo přivézt vzorky hornin z Měsíce a v únoru dopravit rover na povrch Marsu. Právě na úspěch těchto misí chce navázat s Tianwen-2 a pokud se jí to podaří, mohla by i předstihnout americkou a evropskou agenturu.

Čína totiž není jediná, která plánuje přivézt z Marsu horniny, podobný plán má také NASA společně s Evropskou vesmírnou agenturou. Rover Perseverance už dokonce na Marsu sbírá vzorky, které by se měly v příštích letech dostat na Zemi k analýze. 

Na rozdíl od americko-evropských plánů však Čínská agentura neplánuje využít roverů. V profilu její mise je pouze stacionární přistávací modul. To znamená, že vzorky budou pocházet z jediného místa. Mise je nicméně výrazně jednodušší a na tedy nižší pravděpodobnost, že se něco pokazí.

Mars Sample-return

Mars Sample Return Mission je společný projekt americké a evropské vesmírné agentury, jehož cílem je přivézt z Marsu vzorky hornin k analýze. 

Období Fáze Agentura
2021-2023-? Rover Perseverance sbírá vzorky, které za sebou nechá v kráteru Jezero. NASA
2026 K Marsu odlétají tři sondy, které společně dopraví vzorky na Zemi. ESA, NASA
2028 Na povrch Marsu dosedá Mars Ascent Vehicle (MAV), který bude mít za úkol vynést vzorky na oběžnou dráhu Marsu. NASA
2028 Zároveň s MAV se na Mars dostává také evropský rover, který posbírá malé kapsle zanechané roverem Perseverance a přiveze je k místu odletu na oběžnou dráhu. ESA
2029 Mars Ascent Vehicle odlétá se vzorky na nízkou oběžnou dráhu Marsu, kde se setkává s automatickou lodí Earth Return Orbiter. NASA
2031 Earth Return Orbiter přilétá k Zemi se vzorky. ESA

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mars
tag icon
Další články z kategorie
Mars