Znovuzrozená sonda našla desítky tisíc nových objektů v okolí Země

V roce 2009 vyslal americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) na oběžnou dráhu družci Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), která měla za úkol v infračerveném spektru skenovat hvězdnou oblohu a hledat vzdálené galaxie ale třeba i komety na okraji solárního systému. Na podzim roku 2010 bylo spotřebováno veškeré palivo pro zařízení, které chladilo přístroje sondy, což jí umožňovalo sledovat i chladnější objekty.

WISE

WISE Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) je vesmírný teleskop NASA, který skenoval v infračerveném světelném spektru hvězdnou oblohu. Nyní v rámci mise NEOWISE hledá planetky v blízkosti Země.Přístroje na palubě WISE však byly stále funkční a družice se měla k světu, byla tedy znovuzrozena v podobě nové mise NEOWISE, která měla sledovat objekty blíže k Zemi, zejména v pásu asteroidů. Po skončení i této prodloužené mise se teď družice přesouvá nad severní pól zeměkoule, kde bude ve stavu hibernace vyčkávat na přídapné opětovné povolání do služby.

Podle NASA byla mise NEOWISE velmi úspěšná. Družice našla množství doposud neznámých objektů v okolí Země, patří mezi ně doposud neznámých 33 tisíc asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, 20 komet a dalších 134 NEO objektů (Near Earth Object - tělesa na oběžné dráze kolem Slunce, které se dostávají do blízkosti oběžné dráhy Země).
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy