do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

Rusko se chystá ke 4 planetám sluneční soustavy, zvládne Roskosmos takový úkol?

Ruská vesmírná agentura Roskosmos ve čtvrtek uvedla, že plánuje do roku 2023 vyslat robotické sondy k několika planetám a jejich měsícům. Mezi projekty jsou vesmírné sondy k Merkuru a k Venuši. Už letos se vydá na cestu k Marsu mise Grunt, jejímž cílem je zkoumaní Phobosu, jednoho ze dvou měsíců planety. A dalším projektem je vyslání vesmírné sondy k Jupiteru, která bude kromě obří planety zkoumat také její měsíce. V neposlední řadě plánuje Roskosmos vyslat robotickou sondu také na povrch Měsíce.



Dalších 10 projektů navíc má Roskomsos naplánováno v oblasti zkoumání Slunce a jeho interaktivity se Zemí a mezi roky 2014 a 2020 začne dalších 6 vesmírných projektů. Tato zpráva se ale dostala do ruských médií v době, kdy agentura schytává od vládních činitelů důraznou kritiku, kvůli nepovedeným startům raket a nedodržování termínů při produkci nových vesmírných dopravních prostředků. 

Po nezdařeném startu v prosinci 2010 byly zničeny tři satelity navigačního systému GLONASS v hodnotě 2,5 miliard rublů (1,6 miliard Kč) a hned v únoru 2011 se zase nepodařilo dopravit na správnou oběžnou dráhu armádní satelit Geo-IK-2. Vládní představitelé se už rozhodli jednat a s upadající situací v agentuře něco udělat. V posledních několika měsících bylo kvůli "hloupým dětským chybám", jak to nazval místopředa ruské vlády Sergei Ivanov, propuštěno hned několik zaměstnanců. Místopředseda také navrhuje, aby byly starty ruských raket do budoucna pojištěny, aby se zabránilo.

Pod ruským dohledem startuje do vesmíru nejvíce raket a se svou flotilou 114 satelitů je velmocí na oběžné dráze. Za to vše je zodpovědný právě Roskosmos a zásah místopředsedy vlády dává jasně najevo, že teď agentura bude hodně pod dohledem a bude se muset o hodně víc snažit, aby splnila plán na rok 2011. Sergei Ivanov ještě zdůraznil projekt nového kosmodromu Vostochny, díky kterému získá od roku 2018 možnost létat do vesmíru z vlastního území.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit