Lockheed Martin představil středisko pro simulaci vesmírných operací, kde bude testovat Orion

23. 03. 2011
Space Operations Simulation Center (SOSC) se nachází v zařízení Waterton nedaleko Denveru v americkém státě Colorado a bude sloužit k testování nových technologií souvisejícími s lidskými lety do vesmíru. Součásti simulačního centra jsou makety několika modulů ISS a vesmírné lodi Orion ve skutečné velikosti, které budou sloužit pro vyzkoušení postupů při přiblížení a dokování k orbitální stanici.
V SOSC se připravují testy Relativního navigačního systému Orionu, který využívá inovativního navigačního senzoru STORRM, který bude otestován v reálných podmínkách při nadcházející misi STS-134 raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici. Právě testování subsystému STORRM by měl být dokončen ještě před uskutečněním prvního orbitálního letu.
První orbitální test by měl proběhnout v roce 2013 a na rok 2016 je plánován start běžného provozu vesmírné lodě Orion. Společnost Lockheed Martin během vývoje vesmírného dopravního prostředku přišla s návrhy několika misí, na které by mohl být Orion vyslán. Jsou mezi nimi již zmíněné mise k ISS a jiným zařízením na oběžné dráze Země, cesty na Měsíc, k asteroidům nebo Lagrangeovým bodům systému Země-Měsíc. To vše by mělo být předehrou k finálnímu cíli, planetě Mars.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
První prototyp vesmírné lodi Orion jde na testování odolnosti
14. 2. 2011 Poté, co doslouží i zbylé dva stále aktivní raketoplány, zůstane americký Úřad pro letectví a vesmír bez schopnosti dopravit vlastními silami astronauty na oběžnou dráhu. Nicméně jen do té doby, než bude uveden do provozu nový systém Orion, který by měl letku raketoplánů nahradit. Původně jako součást dnes už zrušeného programu Constellation, dnes už pouze jako osekaný projekt pilotovaného modulu Orion, konstruktéři v NASA vyvíjí kapsli podobnou těm z éry misí Apollo. Ačkoliv NASA již disponoval podobným systémem pro dopravu astronautů na Měsíc v 60. a 70. letech, byl nucen vyvinout nový modul zcela znovu. Orion bude plný moderních technologií a bude zajišťovat výrazně větší bezpečí posádce.
Vesmírná loď Orion byla původně součástí programu Constellation z roku 2005, ten však prezident Obama zrušil v roce 2010. Ve vývoji modulu pro vesmírné mise s posádkou se ale stále pokračuje, byl vytvořen prototyp pro testování na Zemi (Ground test article - GTA). První model Orionu byl 11. února dokončen v Michoudském montážním zařízení NASA a expedován do továrny společnosti Lockheed Martin na testování odolnosti v krutých podmínkách hlubokého vesmíru.
Kromě transportu posádky na ISS a další operace na nízké oběžné dráze, by měl mít Oroin kapacitu pro cesty na Měsíc, k asteroidům a případně i k planetě Mars. Pro mise za nízkou zemskou orbitu budou vyvinuté dvě další varianty Orionu Block II a Block III. Už v polovině následující dekády by mohli astronauti v Orionu navštívit asteroid nebo doletět až k Marsu.
8. února byla představena nová koncepce pro rakety NASA, které by měly moduly Orion vynášet na oběžnou dráhu. Raketu Ares I, plánovanou v rámci programu Constellation by měla nahradit raketa Liberty, která v sobě kombinuje evropské a americké technologie částečně vyvinuté Ares I a Ariane V.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích