NASA se už podruhé snaží přesvědčit Rusy o schválení unikátní fotografické operace na ISS

Akce byla pojmenována "fly-about" a během ní by se měla tříčlenná posádka na palubě ruské vesmírné lodi Sojuz oddělit od Mezinárodní vesmírné stanice a z dostatečné vzdálenosti vyfotit ISS i se zakotveným raketoplánem. Američtí vědci už navrhovali podobnou operaci před měsícem, kdy byl u orbitální stanice zakotvený raketoplán Discovery, nákladní lodi HTV-2 a ATV-2, a ruské lodi Sojuz a Progress. Ruská strana však tento návrh zamítla jako příliš rizikový.

Raketoplán Atlantis u Miru

Raketoplán Atlantis u Miru zachycený při speciální operaci, kdy se astronauti odpojily ve vesmírném modulu Sojuz od stanice Mir, aby mohli zachytit orbitální stanici společně s raketoplánem.Derek Hassmann, vedoucí ředitel pro nadcházející misi raketoplánu Endeavour, řekl ve čtvrtek minulého týdne reportérům, že opět požádali Rusy o souhlas s provedením fotografické mise. Jedním z rizik, kvůli kterým byla mise před měsícem zamítnuta byl fakt, že vesmírná loď Sojuz, která by byla použita k odcestování do dostatečné vzdálenosti od stanice pro pořízení snímků, byla novým modelem, který ještě nebyl pořádně zajetý. 

Při nově navrhované misi bude u stanice přítomen model Sojuz TMA-21, který by se se třemi astronauty (Ron Garanem, Alexanderem Samokutyaevem a Andreyem Borisenkem) odpoutal od ISS a provedl manévr, při kterém by byly pořízeny jak fotografie, tak video. Celá akce by měla trvat asi hodinu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ISS