do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Neviditelná temná hmota by mohla vytvářet prostředí vhodné pro život

Podle fyzika Dana Hoopera a astrofyzika Jasona Steffena z laboratoře Fermi v USA by mohla být temná hmota nositelem energie pro planety, které nemají dostatek energie od své hvězdy jako například Země, a které se nachází v oblasti s větší hustotou temné hmoty.



Temnou hmotu (dark matter) doposud nikdo neidentifikoval, jde tedy pouze o teorii. Jednou z teorií je, že temná hmota je tvořena velmi těžkými částicemi, které jen výjimečně reagují s běžnou hmotou, což je činí těžko detekovatelné. Tyto částice by podle Steffena a Hoopera mohly být samy sobě antičásticemi a jak je u antihmoty běžné, při styku s částice s antičásticí dochází k uvolnění energie. 

Podle studie, která vyšla ve vědeckém magazínu Astrophysical Journal, by energie vzniklá interakcí částic temné hmoty v atmosféře planety mohla nahradit světelnou energii, kterou využívá život na planetě Zemi. Výrazně by to rozšířilo oblasti ve vesmíru, kde by se teoreticky mohl nacházet život. 

Temná hmota

Temná hmota je koncept, který vysvětluje příliš rychlou rotaci galaxií. Temnou hmotu není možné pozorovat pomocí elektromagnetického záření ale pouze podle jejího gravitačního vlivu na své okolí. Podle vědců tvoří temná hmota 23 % hmoty ve vesmíru, temná energie, zodpovědná za příliš rychlé rozpínání vesmíru tvoří 73 % a zbylá 4 % patří běžné baryonové hmotě, kterou lze pozorovat běžnými teleskopy.

Existence temné hmoty byla poprvé uvažována ve 30. letech minulého století, když astronomové Oort a Zwicky zjistili, že galaxie rotují příliš rychle na to, kolik hmoty v nich vidí. Kromě běžné hmoty má zvyšovat jejich celkovou gravitaci ještě hmota temná, nepozorovatelná prostřednictvím elektromagnetického záření.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit