Rover Spirit na Marsu byl s konečnou platností odepsán a jeho mise byla ukončena

Naposled se Spirit ohlásil 22. března loňského roku, od té doby se operátoři NASA pokoušeli o navázání spojení s robotickým vozítkem, bohužel s neúspěchem. Na povrchu Marsu operovala sonda od svého přistání v lednu 2004, kdy začala mise Spiritu a Opportunity plánovaná původně na pouhé tři měsíce.

Rover Spirit

Rover Spirit robotické vozítko, které přistálo v roce 2004 na Marsu a operovalo podle příkazů ze Země až do roku 2010. Poslední pokusy o znovunavázání komunikačního spojení ustaly na jaře 2011. Stejný design má i sesterská sonda Opportunity.Poslední signál vyslaný ke Spiritu opustil Zemi ve středu 25. května 2011, šlo o poslední ze série pokusů o kontaktování sondy. Spirit měl přes zimní období na Marsu jen omezený přísun sluneční energie, což způsobilo nedostatečné ohřívání palubních přístrojů a to zřejmě vedlo k jejich poškození. 

Mise robotických roverů Spirit a Opportunity je jedna z nejúspěšnějších v historii NASA. Aktuálně se operace budou soustředit poouze na rover Opportunity, který je stále do určité funkční a na cestě ke kráteru Endeavour vzdálenému několik kilometrů.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Spirit