do not follow here
Částicová fyzika < LIVING fUTURE

Podle anglických vědců je elektron ještě kulatější než se myslelo

Vědci z Imperial College London pořídili doposud nejpřesnější měření tvaru elektronu. Dosáhli toho s pomocí velmi přesného laseru, se kterým se snažili detekovat sebemenší anomálie při rotaci elektronu v molekule fluoridu ytterbia. Pokud by elektron měl jiný než kulatý tvar, vědci by mohli být schopní za pomoci současných technologií tuto odchylku detekovat.To se jim ale zatím nepodařilo, podle výsledků posledního měření je elektron téměř dokonalá koule s odchylkami o velikosti maximálně 1.10-27 cm. 

Výsledky tohoto experimentu jsou pro vědce důležité například pro zkoumání antihmoty. Centre for Cold Matter (Centrum pro chladnou hmotu) na Imperial University London, které měření provádí, se zaměřuje na hledání doposud neobjevených sebemenších odchylek mezi hmotou a antihmotou, tyto rozdíly by totiž mohly vysvětlit proč ve vesmíru existuje téměř výhradně pouze hmota a téměř žádná antihmota.

Vědci z Imperial University London se už připravují na další, ještě přesnější, měření. Vyvíjejí nové metody jak zchladit molekuly hmoty, aby zastavili pohyb atomů a samotných elektronů, což by jim mělo umožnit pozorovat stavební částice hmoty v nevídaném detailu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Částicová fyzika

Načítám stránku...
x zrušit