Sonda Dawn se na rok usídlila na oběžné dráze planetky Vesta

16. července vstoupila vesmírná sonda Dawn na oběžnou dráhu třetího největšího objektu pásu asteroidů, planetky Vesta. Mise Dawn má hned několik prvenství a dosažení oběžné dráhy kolem tělesa hlavního pásu asteroidů nacházejícím se mezi planetami Mars a Jupiter je jedním z nich.

Vesta

Vesta třetí největší planetka hlavního pásu asteroidů mezi oběžnými drahami planet Mars a Jupiter. Tento snímek byl pořízen vesmírnou sondou Dawn, která se stala první umělou družicí Vesty, ze vzdálenosti 41 tisíc kilometrů od povrchu.Na svou cestu se sonda vydala v září 2007, vybavená třemi iontovými motory podobnými těm, co měla vesmírná sonda Deep Space One. Při vstupu na oběžnou dráhu Vesty byla sonda Dawn 188 milionů kilometrů od Země a ustálila se ve vzdálenosti 16 tisíc kilometrů od povrchu Vesty. Na svou cestu spotřebovala 275 kg paliva (xenonu) a ponechává si ještě dalších 110 kg na svou cestu ke druhému cíli v pásu asteroidů, planetce Ceres.

Studium těles pásu asteroidů pomůže vědcům získat více informací o raném období sluneční soustavy. I přes to, že do sebe jednotlivé planetky často narážejí, jsou v mrazivém prostředí vesmíru dobře zakonzervované a nepodléhají geologickým nebo atmosférickým vlivům jako na povrchu planet.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Dawn