do not follow here
Neutrina < LIVING fUTURE

Neutrina rychlejší než světlo? Vědci z celého světa si lámou hlavy nad výsledky z CERNu

Zprávy o historicky prvním případu, kdy byla naměřena rychlost větší, než je rychlost světla, se rozšířily jako pandemie po celém světě. Zároveň s nimi se objevila také spousta pochybností a snah o vysvětlení pozorovaného jevu bez nutnosti předjíždět fotony. Pravdou ale zůstává, že zatím nikdo netuší, co se vlastně mezi Itálií a Švýcarskem stalo.



Samotný vědecký tým OPERA (Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus), který se na experimentu podílel, těmto výsledkům nevěřil a dlouho otálel s jejich oznámením veřejnosti. Nicméně zatím se ani nesnaží působit, že tuší, co se děje, své výsledky vědci prezentovali jako anomálii, kterou neumí vysvětlit. 

Nejde však o žádnou náhodu, podobný pokus s ne příliš odlišnými výsledky totiž už v roce 2007 zkoušeli v USA, nicméně jejich měření byla příliš nepřesná. Ani následná měření mezi Švýcarskem a Itálií nejsou nějakou jednorázovou odchylkou, stejné hodnoty totiž vědci zaznamenávají už od roku 2009.

Pro změření rychlosti neutrin potřebují vědci tři velmi přesná čísla: čas vyslání paprsku neutrin a čas jejich detekce v cíli a vzdálenost mezi oběma místy. Jak vysílač, tak detektor byly vybaveny ultrapřesnými cesiovými hodinami, které mají odchylku maximálně jednu sekundu za 30 milionů let. Tímto jsou obě laboratoře propojeny s přesností na jednu nanosekundu (neutrina jsou rychlejší o asi 60 nanosekund).

Celých šest měsíců se vědci pokoušeli vyladit jejich přístroje a znovu a znovu změřit vzdálenost, kterou neutrina urazí, že jsou si teď jisti s odchylkou pouhých 20 centimetrů. Dráhy, které za stejný čas urazí fotony a neutrina, se ale liší o několik metrů. Při výpočtu vzdálenosti vzali vědci v úvahu vše co je napadlo, započítali také rotaci Země nebo gravitaci Měsíce. Dokonce byl na nějakou dobu přerušen provoz v tunelu procházejícím horou Gran Sasso, ve které je umístěn detektor, aby mohla být zpřesněna jeho pozice.

Nezbývá než výsledky zreplikovat, to je nejjednodušší způsob jak měření týmu OPERA potvrdit nebo vyvrátit. Na řadě je tedy projekt MINOS v laboratoři Fermilab nedaleko Chicaga. Američtí vědci to s neutriny už jednou zkoušeli, ale potřebují přesnější přístroje, o jejichž upgrade už zažádali. Nové pokusy v USA by mohly proběhnout už v roce 2014.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neutrina

tag icon
Další články z kategorie
Neutrina
Načítám stránku...
x zrušit