do not follow here
Chemie < LIVING fUTURE

Organizace sdružující chemiky z celého světa přijala návrhy na jména dvou nových prvků

Mezinárodní panel odborníků podal koncem října návrh k IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) na pojmenování dvou nových těžkých prvků s atomovým číslem 114 a 116. Nové prvky jsou Flevorium a Livermorium, svá jména nesou po významných laboratořích pro syntetizaci supertěžkých prvků.Flerovium, Fl
Pro prvek s atomovým číslem 114 bylo vybráno jméno flerovium, podle Flerovovy laboratoře nukleárních reakcí (která zase byla pojmenována po ruském fyzikovi Georgii Flerovovi), kde byly syntetizovány supertěžké prvky mezi nimi také flerovium. Poprvé se fyzikům podařilo detekovat flerovium, když v prosinci 1998 bombardovali atomy plutonia s atomy vápníku. V těchto reakcích detekovali atomy se 114 protony v jádře, tento prvek byl dočasně pojmenován ununquadium.
Livermorium, Lv
Druhým prvkem, který dostal nové jméno je livermorium s dočasným pojmenováním ununhexium. Své jméno nese po Lawrence Livermore National Laboratory ve městě Livermore v Kalifornii. Od svého objevení v roce 2000 bylo vyprodukováno kolem 30 atomů tohoto prvku s atomovým číslem 116, který doposud nesl dočasnou přezdívku ununhexium. Zatím organizace IUPAC přijala návrhy ke zpracování, oficiálně by měla být jména prvků ohlášena až za pět měsíců, kdy skončí připomínkové řízení.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Chemie

tag icon
Další články z kategorie
Chemie
Načítám stránku...
x zrušit